فشار بر بایدن برای پاسخ به حملات «شبه‌نظامیان ایران»

فشار بر بایدن برای پاسخ به حملات «شبه‌نظامیان ایران»

حمله الصدر به جناح‌های مسلح که مواضع آمریکا را بمباران می‌کنند
دوشنبه, 12 ژوئيه, 2021 - 23:30

دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، برای اتخاذ واکنش جدی و پاسخ قاطع به حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه تحت فشار است.

این حملات، جلسه توجیهی محرمانه ای که شامگاه دوشنبه توسط کمیته روابط خارجی سنا برگزار شد را تحت الشعاع قرار داد.

این جلسه که به منظور اطلاع‌رسانی به اعضای کمیته در مورد عواقب احتمالی لغو حکم جنگ در عراق اختصاص داشت، شامل ارائه توجیهی در مورد حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران بود.

«الشرق الاوسط» از منابع موجود در این کمیته مطلع شد که تعدادی از اعضای آن در جلسات توجیهی با حضور مقامات وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع، درخواست کردند گزارش‌های مفصلی دربارهٔ حملات گنجانده شود.

اعضای کمیته، به ویژه جمهوری خواهان، در این جلسه تلاش کردند تا تلاش‌های کنگره برای لغو مجوز جنگ ۲۰۰۲ عراق با توانایی ایالات متحده در پاسخ به حملات از این دست را پیوند دهند.

مایک راجرز سناتور عالی‌رتبه جمهوریخواه و عضو کمیته خدمات مسلح مجلس سنا گفت: «ما باید نشان دهیم که اگر نیروهای ما در هر نقطه ای از جهان مورد حمله قرار گیرند، ما سریع و با قدرت پاسخ خواهیم داد».

در همین حال، مقتدی الصدر رهبر جنبش صدر ، انتقاد شدیدی از جناح‌های مسلح انجام داد که پایگاه‌های آمریکایی در عراق، از جمله فرودگاه اربیل را مورد بمباران قرار می‌دهند.

الصدر در دیدار خود با اعضای هیئت سیاسی جنبش صدر گفت که «بمباران فرودگاه اربیل به جای مجبور کردن آنها به عقب‌نشینی از کشور، منجر به دو برابر شدن تعداد (نیروهای اشغالگر) شده‌است»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای