تظاهرات خیابانی خوزستانی‌ها در اعتراض به خشک‌شدن کرخه

تظاهرات خیابانی خوزستانی‌ها در اعتراض به خشک‌شدن کرخه

جمعه, 16 ژوئيه, 2021 - 11:00

در پی خشک شدن رودخانه کرخه و تالاب هورالعظیم و تلف شدن آبزیان و احشام مردم پایین دست سد کرخه در خوزستان، مردم خوزستان شامگاه پنجشنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار تأمین حق‌آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها شدند.

رسانه‌های داخل ایران و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، دامنه این اعتراضات را شامل مناطق زویه و زرگان در اهواز، قلعه چنعان در کارون، شهرک رجایی (زنجیل) در ماهشهر (معشور)، حمیدیه، سوسنگرد (خفاجیه)، بستان(البستين)، ملاثانی، ویس، شوش، عبدالخان و.. گزارش دادند.

در این اعتراضات شهروندان شعارهایی مانند «کلا، کلا، للتهجیر / نه به سیاست مجبور کردن مردم بومی به مهاجرت»، «عطشان الشط، راید مایه / رودخانه تشنه است، آبش را می‌خواهد»، «باسم الدین باگونه الحرامیه / به نام دین ما را غارت کردند» و «بالروح، بالدم نفدیک یا کارون / جان و خون‌مان فدای کارون» سر می‌دادند.

برخی از منابع محلی نیز از بروز درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس و همچنین شلیک تیر هوایی، بازداشت تعدادی از فعالان معترض به پروژه‌های انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه‌ها و کم‌آبی و مسدودشدن بزرگراه‌ها و مسیرهای بین شهری توسط معترضان خبر دادند.

هم‌زمان، ایجاد اختلال در اینترنت در مناطق مختلف گزارش شده‌است.


پیش از این اعتراضات، برخی از منابع پارلمانی گزارش داده بودند که مجوز محیط زیستی پروژه انتقال آب کارون به فلات مرکزی موسوم به بهشت آباد به صورت محرمانه و بر خلاف رویه‌های قانونی صادر شده‌است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، نیز در گزارشی «شبکه‌های بیگانه» را مقصر معرفی کرد و نوشته‌است که «با انتشار خبر صدور مجوز پروژه‌های جدید انتقال آب کارون و همچنین خشک شدن رودخانه کرخه و هورالعظیم» این شبکه‌ها «با هدف ایجاد آشوب و ناآرامی اقدام به تحریک احساسات مردم کردند».

همزمان شمار قابل توجهی از شهروندان خوزستانی از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی یک پوستر قرمز رنگ با عنوان «کرخه جان ماست»، «کارون جان ماست» و «حقآبه هورالعظیم را آزاد کنید» را به عنوان تصویر پروفایل مشترک خود در شبکه‌های مجازی و پیام‌رسان‌ها قرار داده‌اند تا به این وسیله اعتراض خود را به وضعیت جاری اعلام کنند.


در روزهای گذشته تصاویر و گزارش‌های زیادی دربارهٔ خشک شدن تالاب هورالعظیم و حیات وحش در حال مرگ آنجا منتشر شده‌است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی استانداری خوزستان اعلام کرده‌است که در پی ناآرامی‌های اخیر هیاتی متشکل از مسئولان چند وزارتخانه به این استان سفر می‌کنند.

استاندار خوزستان، در واکنش به گزارش‌های منتشر شده گفته‌است که برخی «تصاویر جعلی» هستند و در شهرهایی مثل خرمشهر و سوسنگرد تجمع برگزار نشده و برخی با انتشار این تصاویر و «شیطنت»، به دنبال «تحریک مردم» هستند.

خبرگزاری حکومتی مهر نیز روز جمعه به نقل از قوه قضاییه ایران اعلام کرد که غلامحسین محسنی اژه ای رئیس این قوه، «دستور پیگیری فوری حل مشکل آب در خوزستان» را صادر کرد.


در همین زمینه، هیاتی متشکل از نمایندگان وزارت نیرو و دادستان کل کشور روز جمعه ۲۵ تیر «عازم» استان خوزستان شد.

استان نفتی خوزستان با جمعیتی در حدود پنج میلیون نفر و عمدتاً عرب نشین است که منبع اصلی تأمین آب آن دو رودخانه کرخه و کارون هستند که اکنون به دلیل برداشت محرمانه آب از سرشاخه‌های و سدسازی بی‌رویه در بالادست آنها این رودها با کاهش شدید آورد مواجه شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای