جمهوری‌خواهان طرح تحریم خامنه‌ای و رئیسی را به سنا ارائه دادند

جمهوری‌خواهان طرح تحریم خامنه‌ای و رئیسی را به سنا ارائه دادند

نمایندگان آمریکا با استناد به قانون ماگنیتسکی خواستار مجازات‌های سنگین شدند
شنبه, 17 ژوئيه, 2021 - 00:45

تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی طرحی را برای اعمال تحریم‌ها علیه علی خامنه‌ای رهبر ایران و ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جدید این کشور به سنا ارائه داده‌اند.

این طرح که از سوی ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به کنگره ارائه شده‌است، در صورت تصویب، رهبر و رئیس‌جمهور منتخب ایران تحت تحریم‌های حقوق‌بشری قرار می‌گیرند.

این افراد طبق قانون ماگنیتسکی که در دسامبر ۲۰۱۲ در کنگره آمریکا علیه ناقضان حقوق بشری به تصویب رسیده، مجازات خواهند شد.

نمایندگانی که این لایحه را به رهبری تد کروز جمهوری‌خواه مطرح کردند، از بایدن خواستند که تحریم‌های فعلی اعمال شده علیه رئیسی را لغو نکند.

سناتور تد کروز پس از ارائه این طرح گفت: «دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌های رژیم ایران عجله دارد. آنها علناً متعهد به لغو تحریم‌های دوران ترامپ از جمله تحریم‌های خامنه‌ای و رئیس‌جمهور منتخب ایران شده‌اند».

سناتور کروز گفت: «خامنه‌ای از طریق فساد، خشونت، و مصادره، ثروت مردم ایران را می‌دزدد. رئیسی رئیس‌جمهوری منتخب، مسئول قصابی کردن ده‌ها هزار ایرانی بی‌گناه است و به همراه رهبر ایران بایستی تحت تحریم‌های سختگیرانه آمریکا قرار بگیرند».

او با بیان اینکه با افتخار این قانون را ارائه می‌کند گفت: «باید مطمئن شویم که تحریم‌های حیاتی برای منزوی کردن رژیم ایران و جلوگیری از فعالیت‌های مخرب آنها ادامه می‌یابند».

امضاکنندگان این لایحه از تلاش‌های دولت بایدن برای لغو تحریم‌های رژیم ایران انتقاد کردند.

قانون ماگنیتسکی که قانون گذاران آمریکایی در سال ۲۰۱۲ آن را تصویب کردند، در اصل هدفش روسیه بود زیرا واشینگتن به موجب آن تحریم‌هایی را علیه برخی مسئولان روس اعمال و اعلام کرد که این افراد در مرگ سرگئی ماگنیتسکی در زندان روسیه دست داشته‌اند.

بعدها دایره این قانون گسترش یافت و آمریکا تحریم‌هایی را علیه کسانی که آنان را مسئول نقض حقوق بشر در سطح جهان می‌داند، اعمال کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای