تقویت سرمایه‌گذاری‌ سعودی و ازبکستان در راستای «چشم‌انداز ۲۰۳۰»

تقویت سرمایه‌گذاری‌ سعودی و ازبکستان در راستای «چشم‌انداز ۲۰۳۰»

وزیر امور خارجه سعودی در تاشکند بر اهمیت تقویت روابط پایدار منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرد
شنبه, 17 ژوئيه, 2021 - 10:45
شوکت میرضیایف رئیس‌جمهور ازبکستان در دیدار با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی (واس)

شوکت میرضیایف رئیس‌جمهور ازبکستان، روز جمعه، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر امور خارجه سعودی را در مقر کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی در تاشکند پایتخت ازبکستان به حضور پذیرفت.

دو طرف در این جلسه به اهمیت ارتقای سرمایه‌گذاری‌های درون منطقه ای با توجه به چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی و فرصت‌های ناشی از آن به ویژه در فن آوری، نوآوری و انرژی‌های تجدیدپذیر پرداختند.

وزیر امور خارجه سعودی در این دیدار، سلام و تحیات خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی را به رئیس‌جمهور ازبکستان منتقل کرد.

وزیر امور خارجه سعودی موفقیت کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی با موضوع «وابستگی متقابل منطقه ای - چالش‌ها و فرصت‌ها» را به رئیس‌جمهور ازبکستان تبریک گفت.

 آنها در این دیدار، روابط دو جانبه و راه‌های ارتقا روابط در همه زمینه‌ها را برای خدمت به آرمان‌های دو کشور، علاوه بر بحث در مورد آخرین رویدادهای منطقه ای و بین‌المللی و موارد مورد اهتمام مشترک بررسی کردند.

پیش از آن، وزیر خارجه سعودی و مولود چاووش‌اوغلو همتای ترک وی طی دیداری در مورد روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن در جهت تأمین منافع مشترک دو کشور گفت و گو کردند.

در این دیدار، دو طرف علاوه بر بحث در مورد برجسته‌ترین تحولات در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی، در مورد روابط دو جانبه گفت و گو کردند.

 شاهزاده فیصل بن فرحان همچنین در حاشیه مشارکتش در کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکز و جنوبی ازبکستان با عبدالعزیز کمیلوف وزیر خارجه ازبکستان دیدار و گفت و گو کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان روز گذشته در صدر هیئت پادشاهی شرکت کننده در کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی بر روابط تاریخی و در حال توسعه با کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی تأکید کرد که به گفته وی با تبادل دانش و تجارت آغاز شد. وی اظهار کرد که پادشاهی در تلاش است تا روابط خود را با این کشورها در زمینه‌های مختلف همکاری تقویت کند.

وزیر امور خارجه سعودی اظهار کرد که کشورش به اهمیت تقویت وابستگی متقابل منطقه ای و توسعه روابط پایدار جهانی از طریق همکاری‌های سودمند متقابل معتقد است.

وی اضافه کرد که پادشاهی به تازگی استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیکی را اعلام کرده‌است، و این علاقه آن را در تقویت وابستگی متقابل منطقه ای تأیید می‌کند.

وی اظهار کرد که پادشاهی در تلاش است تا سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حمل و نقل و خدمات لجستیکی را در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی افزایش دهد.

وی توضیح داد که پادشاهی حمایت خود را از راه‌آهن «ترانس آسیا» ابراز کرده‌است که از طریق ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه‌آهن ۲۸ کشور را به هم متصل می‌کند. وی افزود: «زیرساخت‌های فنی و امنیت سایبری عناصر اصلی برای ایجاد و افزایش وابستگی متقابل منطقه ای هستند».

وی افزود که پادشاهی به همراه ۶ کشور دیگر سازمان همکاری دیجیتال را با هدف افزایش همکاری و تسریع در توسعه اقتصاد دیجیتال راه اندازی کرد. وی از کشورها خواست به این تلاش‌های مشترک بپیوندند.

شاهزاده فیصل بن فرحان تأکید کرد که پادشاهی به اهمیت اقدام مشترک و چارچوب‌های چندجانبه برای دستیابی به امنیت و رفاه معتقد است.

وی افزود پادشاهی به‌طور مداوم با شرکای خود در تلاش است تا فضای مناسب را برای افزایش مشارکت تجاری بین‌المللی در مناطق مختلف از جمله آزادی دریانوردی دریایی، صلح و ثبات سیاسی افزایش دهد.

وی گفت: پادشاهی از همه تلاش‌ها برای تسهیل گفت و گو، آشتی، توافق و ثبات در افغانستان پشتیبانی می‌کند و پادشاهی همچنین از همه تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و ابزارهای مالی آنها پشتیبانی می‌کند.

وی توضیح داد که پادشاهی به منظور کاهش اثرات همه‌گیری کرونا و حمایت از بهبود اقتصاد جهانی، به کار با شرکای خود در سازمان‌های بین‌المللی برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه بر اهمیت رسیدگی به تغییرات اقلیمی به منظور دستیابی به بهبود اقتصادی پایدار و حفظ امنیت و کارایی انرژی تأکید کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان در پایان سخنان خود آرزوی کشورش را برای کشف راه‌های افزایش همکاری دو جانبه و تقویت چارچوب‌های چند جانبه، از طریق مشارکت و اقدامات جمعی به منظور مقابله با چالش‌های مشترک و تشویق فضای مناسب برای توسعه، رشد و شکوفایی ابراز داشت.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای