اعتراضات اهوازی‌ها وارد چهارمین روز شد؛ حلقه محاصره امنیتی تنگ‌تر شد

اعتراضات اهوازی‌ها وارد چهارمین روز شد؛ حلقه محاصره امنیتی تنگ‌تر شد

از فریاد العطش مردم اهواز تا استشمام «بوی خون» در تهران
یکشنبه, 18 ژوئيه, 2021 - 23:15

همزمان با تشدید تدابیر امنیتی و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره تظاهرات علیه خشکاندن رودها، تالاب‌ها و انتقال آب، اعتراضات مردمی و شبانه در چندین شهر عربی استان مرزی و نفتی خوزستان در جنوب غربی ایران وارد چهارمین شب خود شده‌است، در این میان روایت‌های ضد و نقیضی از مقامات ایران دربارهٔ تعداد کشته‌ها منتشر شده‌است.

منابع محلی گزارش دادند تظاهرات مردم این استان استراتژیک اما محروم برای چهارمین شب متوالی و در اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت در پروژه‌های سدسازی، انتقال بی‌رویه آب به مناطق مرکزی در شهرهای مختلف از جمله سوسنگرد (خفاجیه)، شوش، حمیدیه و.. ازسرگرفته شده‌است.

در تازه‌ترین خبر، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد شامگاه یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ گروهی از معترضان لرستانی در همراهی با مردم خوزستان و به دلیل تحت تأثیر قرارگرفتن از خشکاندن رودخانه دز در مناطق این استان، بزرگراه اصلی و ارتباطی خرم‌آباد - اندیمشک (معروف به پل زال) را مسدود کردند.

منابع محلی همچنین از حضور گسترده و چشمگیر نیروهای امنیتی و یگان ویژه در شهرهای حمیدیه، شوش، سوسنگرد، عبدالخان، شاوور و.. در اوایل امروز به منظور آمادگی برای سرکوب اعتراضات شبانه مردم خبر می‌دهند.

صبح امروز یکشنبه همچنین فعالان اجتماعی محلی در شبکه‌های اجتماعی از ازسرگیری مجدد موج دستگیری‌ها در بسیاری از مناطق محل اعتراضات به ویژه در اهواز خبر می‌دهند.

در ادامه تحولات میدانی در چهارمین روز اعتراضات، در تحولی دیگر، کارگران نیشکر هفت تپه که در اعتراض به شرایط صنفی خود دست به اعتصاب زده‌اند، با سر دادن شعار «خوزستان بیچاره، یه قطره آب نداره» همبستگی خود را با معترضان خوزستانی اعلام کردند.

در شرایطی که مقامات محلی و دولتی طرح مشخصی برای تأمین دایمی آب آشامیدنی در خوزستان ارایه نکرده‌اند، بنیاد برکت وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» برای آبرسانی با لوله و تانکر قراردادی ۱۵۰ میلیارد تومانی با آبفای خوزستان منعقد کرده‌است.

این در شرایطی است که بسیاری از ساکنان مناطق مختلف خوزستان برای ادامه حیات و معیشت خود نیاز فوری به آب آشامیدنی و آب کشاورزی و دام‌پروری دارند.

این اعتراضات شب گذشته پررنگ تر از روزهای قبل آن برگزار شد و در مهم‌ترین تحولات کنترل جاده ترانزیتی اهواز - شوش از دست مأموران انتظامی خارج اما با یورش نیروهای امنیتی این جاده دوباره بازگشایی شد. در مناطق دیگری همچون شاوور نیز فیلم‌هایی از شلیک مستقیم نیروها به معترضان منتشر شده‌است.

در سوسنگرد نیز در ادامه اعتراض‌های خود علیه بی‌آبی روبروی ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و سپس با پاره کردن بنر مسئولان در سطح شهر در مقابل منزل قاسم ساعدی نماینده این شهرستان در مجلس، تجمع کردند اما با تیراندازی افرادی از داخل منزل نماینده و زخمی شدن سه تن از معترضان، این تجمع متفرق شد.


در سومین شب اعتراض‌ها به بی‌آبی در استان خوزستان، شهروندان این استان در اعتراضات خیابانی علیه مقام‌های ایران شعار دادند و همچون اعتراضات بهار عربی شعار «الشعب یرید اسقاط النظام» سردادند.

در پی تحولات گسترده شب گذشته نیز فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس که با عنوان نماینده تام‌الاختیار با دستور رئیس مجلس به استان خوزستان سفر کرده بود گفت: «از روز چهارشنبه با پیگیری‌های رئیس مجلس و کمیسیون انرژی و رایزنی‌هایی که با وزارت نیرو و معاون آب وزارت نیرو انجام شده، ظرفیت خروجی سد کرخه از ۷۵ متر مکعب به ۱۳۰ مترمکعب در ثانیه رسیده‌است».

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت که در چند روز گذشته ساست سکوت خبری را اتخاذ کرده، نوشت که حسن روحانی رئیس‌جمهور بعد از ظهر امروز یکشنبه در جلسه هیئت وزیران، با اشاره به تصویب اعتبار برای کمک به حل بحران آبی ناشی از خشکسالی استان خوزستان از سوی دولت، به سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد اعتبار اختصاص یافته به استان فوراً و به صورت ۱۰۰ درصد مبلغ مصوب، تخصیص داده شود.

در تازه‌ترین واکنش، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران ایران نیز از پیشنهاد اختصاص بودجه برای سدهای مارد و چوئبده و ساماندهی روان‌آب‌ها خبر داد.

برخی از مواضع رسمی نیز پررنگ شده‌است، به طوری که محمود احمدی بیغش نماینده شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توییتی نوشت: «سر بسته می‌گویم، خیلی مراقب حوادث خوزستان باشید! بوی خون و توطئه صوری می‌آید. حتی شده تمام آب را بروی خوزستان باز کنید تا هم عطش را رفع کند هم آتش را خاموش کند».

در روزهای گذشته فعالان عرب نسبت به سکوت سلبریتی‌ها و عدم حمایت فعالان سیاسی در کشور اعتراض کرده بودند.

در این میان و در ادامه فریاد العطش مردم، عماالدین باقی فعال اصلاح طلب در توییتی، از آنچه «سوءاستفاده سیاسی از اعتراضات مردم خوزستان» خوانده‌است، انتقاد کرده‌است.

تا کنون کشته‌شدن قاسم خضیری (۲۳ ساله) در کانتکس کوت عبدالله و مصطفی نعیماوی (۳۰ ساله) در شادگان (فلاحیه) بر اثر اصابت گلوله در این اعتراضات تأیید شده‌است.

در عین حال، خبرگزاری فارس که به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نزدیک است ادعا کرد «گروه‌های تروریستی به صفوف» معترضان «نفوذ کرده‌اند.» این خبرگزاری در دو روز گذشته کوشیده‌است کشته شدن دو معترض جوان خوزستانی را به تیراندازی «اغتشاشگران» نسبت دهد.

مقام‌های محلی اظهارات ضد و نقیضی در مورد دستگیری عامل یا عوامل قتل معترضان ابراز کردند.

همزمان تصاویری هم از فردی با نام علی مزرعه منتشر شده که بعضی از منابع محلی می‌گویند «کشته» شده؛ اما گزارش‌های تأیید نشده دیگری هم از احتمال اینکه او در بازداشت باشد مطرح شده. وضعیت او مبهم است.

گزارش‌هایی هم از اختلال در اینترنت در اهواز، سوسنگرد و شادگان منتشر شده‌است.

همزمان، کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با معترضان از این نهاد بین‌المللی خواسته‌است از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوب‌ها استفاده کند.

مردم استان خوزستان همچنین به اوضاع بد معیشتی، خشکاندن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و تلف شدن احشام و محصولات کشاورزی خود به دلیل عدم رهاسازی آب از سدهای بالادست معترض هستند.

فعالان عرب با اشاره به متشنج بودن اوضاع می‌گویند به‌رغم مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات، یگان‌های امنیتی، انتظامی و ضد شورش به سوی معترضان آتش گشوده و برای متفرق کردنشان از شلیک گاز اشک‌آور نیز استفاده می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای