گروسی: توقف مذاکرات با ایران برای آژانس «ناخوشایند» است

گروسی: توقف مذاکرات با ایران برای آژانس «ناخوشایند» است

دوشنبه, 19 ژوئيه, 2021 - 21:00

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد وقفه در مذاکرات هسته تا زمان سرکار آمدن دولت جدید در ایران، آژانس را در «موقعیت ناخوشایندی» قرار می‌دهد.

 گروسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه در حاشیه سفرش به برزیل گفت: «ما همچنان پرسش‌هایی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران داریم که باید شفاف‌سازی شود و اکنون باید منتظر باشیم و با تیم جدیدی از ایران مذاکرات را از سر بگیریم».

رافائل گروسی در ادامه اضافه کرد: «من دارم دربارهٔ آژانس صحبت می‌کنم. ما در وضعیت خوشایندی نیستیم. دربارهٔ بقیه اطلاع ندارم، ولی گمان می‌کنم برای آنها بهتر است که به جای انتظار، مذاکره از سرگرفته شود».

گروسی معتقد است که چشم‌اندازها مشخص نیست، اما تأکید کرد که «باید خوش بین باشیم (...) ما باید صبر کنیم. به محض اینکه دولت جدید بتواند به‌طور جدی با ما کار کند، (مذاکرات) باید در اسرع وقت آغاز شود».

پیش از این، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران اعلام کرده‌است: «روشن است که گفت و گوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند. این اقتضای هر دموکراسی است».

عراقچی در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما در دوران انتقالی به سر می‌بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است».

گروسی توضیح داد که علی‌رغم تعلیق مذاکرات دربارهٔ برنامه هسته ای ایران در وین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال انجام گفت و گوی «موازی» با تهران در مورد بازرسی‌ها و دسترسی به تأسیسات هسته ای است که «محدودیت‌های قابل توجهی» در ماه فوریه بر آنها اعمال شده‌است.

وی گفت: «ایران وظایفی در برابر آژانس دارد. آنها نمی‌توانند به راحتی بگویند (ما متوقف کار بازرسی را متوقف کردیم). آنها ممکن است این کار را انجام دهند، اما این مسئله ساز خواهد بود».

 گروسی همچنین گفت، داده‌های ضبط‌شده توسط تجهیزات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را هنوز نگاه داشته‌است. گروسی گفت: «برای ما وضعیت نامطلوبی است، چون این ضمانت‌ها ماهیتاً شفاعی و غیررسمی هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای