ده‌ها کشته و زخمی در ششمین شب اعتراضات مردم عرب خوزستان

ده‌ها کشته و زخمی در ششمین شب اعتراضات مردم عرب خوزستان

چهارشنبه, 21 ژوئيه, 2021 - 22:15

ششمین شب اعتراضات مردم عرب در استان خوزستان در جنوب غرب ایران، به انتقال آب، سدسازی و خشکاندن تالاب‌ها و رودخانه‌ها از سوی حکومت، به خشونت کشیده شد و ده‌ها معترض کشته و زخمی برجای گذاشت.

شاهدان عینی و منابع محلی دربارهٔ اعتراضات در خفاجیه (سوسنگرد) به «الشرق الاوسط» گفتند: مأموران امنیتی به معترضان مسالمت‌آمیز گاز فلفل و گلوله پلاستیکی شلیک کردند، در مقابل، معترضان به سمت آنها سنگ پرتاب کردند.

به گفته منابع، پمپ‌بنزین‌های شهر تعطیل و ورودی‌های شهر بسته شدند. همچنین حضور معترضان از روستاهای اطراف شهر چشمگیر است. از سوی دیگر معترضان به سمت ساختمان اداره اطلاعات سنگ پرتاب کردند و تانک باقیمانده از جنگ ایران و عراق در چهارراه بیت عبیده (مرکز شهر) را آتش زدند. علاوه بر این، تعدادی از دستگاه‌های خودپرداز و چراغ‌های آتش‌نشانی به آتش کشیده شدند.

فعالان عرب از زخمی‌شدن بیش از ۱۰۰ معترض در ششمین شب اعتراضات در شهر خفاجیه (سوسنگرد) در غرب اهواز خبر می‌دهند و گفتند: دو بیمارستان شهر از پذیرش مجروحان این حوادث خودداری می‌کنند.

به گفته آنها، درگیری‌ها در سه نقطه شهر یعنی فلکه لاله، چهارراه بیت عبیده و حوالی فرمانداری شهرستان صورت گرفته‌است.

براساس ویدئوهای رسیده، یکی از معترضان با اشاره به حمله نیروهای امنیتی می‌گوید: «ما از نیروهای امنیتی قول گرفتیم که آنها شلیک نکنند و ما شعار براندازانه یا سیاسی ندهیم، اما ما را محاصره کرده و با سلاح شوزنی (ساچمه‌ای) شلیک کردند، ولی ما کوتاه نمی‌آییم».


دیگر شهرهای خوزستان

علاوه بر شهر خفاجیه، شهرهای اهواز، ایذه، کوت عبدالله، شوشتر، دزفول، محمره (خرمشهر)، عبادان، بهبهان، خلفیه (رامشیر)، ویس، دارخوین، معشور (ماهشهر) و.. در شب گذشته ملتهب گزارش شده‌اند.

همزمان خبرگزاری‌های دولتی به نقل از مقام‌ها به «کشته شدن» دو مأمور انتظامی در خوزستان اشاره کرده‌اند.

در اهواز مرکز استان خوزستان، تظاهرات شبانه در دو نقطه کوی الثوره (علوی) و لشکرآباد (راسته فلافل فروشان) نیز با حمله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

براساس ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، حی الثوره (کوی علوی) اهواز شاهد استقرار چشمگیر نیروهای امنیتی است و نیروهای پلیس با گلوله جنگی به معترضان در کوی علوی اهواز شلیک می‌کند.

گزارش‌های محلی همچنین از کشته شدن دو جوان حوالی ۲۰ ساله به نام‌های فرزاد علی فریسات و محمد کروشات در کوی علوی به دست نیروهای امنیتی خبر می‌دهند.

گزارش‌های تأیید نشده نیز از کشته شدن دست‌کم سه تن دیگر از معترضان در شهر ایذه طی شرق استان غروب و شب سه‌شنبه، ۲۹ تیر خبر می‌دهند.

طبق ویدئوهای منتشرشده، معترضان در ایذه شعارهای تندی علیه علی خامنه ای رهبر ایران و نظام جمهوری اسلامی سر دادند. فعالان همچنین از مسدود شدن جاده ایذه - اصفهان از سوی معترضان بختیاری خبر دادند.

طبق گزارش منابع محلی اعتراضات مردمی در محلات کوت الشیخ، جدیده، زهیریه و فیصلیه شهر محمره (خرمشهر) شب گذشته از سرگرفته شده‌است.

به گزارش ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، مردم شهر قنیطره (دزفول)، همگام با معترضان در شهرهای عربی به صف معترضان پیوستند.

طبق گزارش منابع محلی، حضور معترضان در تجمعات شهر قنیطره (دزفول) در شمال خوزستان، از روبروی مرقد سبزقبا تا چهار راه شریعتی امتداد داشته‌است. معترضان دزفولی شعار «سید علی حیا کن، مملکت رو رها کن» سر دادند.

در سایه سکوت مقامات رسمی دربارهٔ حوادث شب گذشته، نمازگزاران در روستای صلیحاویه بخش دارخوین از توابع شهرستان دورق (شادگان) صبح امروز، پس ادای نماز عید قربان، شعار «کلا کلا للتهجیر» (نه به کوچاندن اجباری) سر دادند.


دامنه اعتراضات به تهران رسید

روز گذشته، جمعی از فعالان اجتماعی، سیاسی و مدافعان حقوق بشر ایران در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان در مقابل وزارت کشور در تهران تجمع کردند که با مداخله نیروهای امنیتی مواجه شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در این تجمع، نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران و برخی دیگر از فعالان از جمله آرش صادقی، رسول بداقی و آرش کیخسروی، پوران ناظمی، جعفر عظیم‌زاده، روح‌الله مردانی و بهزاد همایونی بازداشت شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای