ژنرال آمریکایی کارایی سامانه‌های دفاع سعودی را ستود

ژنرال آمریکایی کارایی سامانه‌های دفاع سعودی را ستود

وی در سخنرانی در نشست «ائتلاف نظامی اسلامی» گفت که افراط‌گرایان اعتقادات را تحریف می‌کنند
جمعه, 30 ژوئيه, 2021 - 13:45
سرلشکر محمد المغیدی و ژنرال الکسوس گرینکوویچ قبل از سخنرانی دیروز (حساب توئیتری ائتلاف نظامی اسلامی)

ژنرال الکسوس گرینکیویچ رئیس عملیات در ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده تأکید کرد که هواپیماهای بدون سرنشین منبع به دلیل رواج آن، ارزان بودن، سهولت ساخت و میزان خسارتی که ایجاد می‌کند، تهدیدی برای امنیت ملی بسیاری از کشورها هستند.

این فرمانده آمریکایی همچنین از کارایی نیروی هوایی و سامانه‌های موشکی سعودی در دفاع از پادشاهی تمجید کرد و افزود: «در عراق و یمن این پهپادها در انبارها نگهداری می‌شوند و اگر افرادی را که این هواپیماها را جابجا می‌کنند، شناسایی کنیم، می‌توانیم این حملات را متوقف کنیم و می‌توانیم از شرکت‌ها بخواهیم که پهپادها را به طرف‌های تروریست نفروشند».

ژنرال آمریکایی روز گذشته طی سخنانی که در مقر ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم در ریاض ایراد کرد، در مورد «هواپیماهای بدون سرنشین» گفت که مقابله با جنبه ایدئولوژیک برای مبارزه با تروریسم حیاتی و تعیین‌کننده است. وی افزود که آنچه ائتلاف نظامی اسلامی برای مقابله با تروریسم انجام می‌دهد، در این راستا است.

گرینکیویچ توضیح داد که گروه‌های افراطی، اعم از اسلامی، مسیحی و سکولار، از جنبه ایدئولوژیک استفاده می‌کنند و آن را برای خدمت به اهداف خود تحریف می‌کنند.

وی افزود، «هنگامی که من به جنبه ایدئولوژیک گروه‌های تروریستی نگاه می‌کنم، در اینجا شما بر دین اسلام حقیقی و راستین به عنوان دینی متمایل به صلح متمرکز می‌شوید، و همچنین در کشورهای مسیحی همین امر را انجام می‌دهید. تروریسم یک عمل سیاسی است، بنابراین آنها این ایده را می‌گیرند و آن را برای اهداف خود تحریف می‌کنند و این یک خطر شمرده می‌شود. اگر بخواهیم همه تروریسم را شکست دهیم باید این مشکل را برطرف کنیم».

رئیس عملیات در فرماندهی مرکزی ایالات متحده تلاش‌های ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم، به ویژه از جنبه ایدئولوژیک را ستود و گفت: «شما بر غلبه بر جنبه ایدئولوژیک تمرکز می‌کنید که مهم‌ترین جنبه است».

وی افزود، «بازدید من از مقر ائتلاف اسلامی بسیار جالب بود. من وقتی سخنان مختصر و جنبه‌های کار و آنچه تاکنون انجام شده را شنیدم، متعجب شدم. من از سعودی برای این تلاش‌های بزرگ و این کار بزرگ، به طوری که یک مرکز اسلامی برای مبارزه با تروریسم، جنبه‌های رسانه ای و مبارزه با بودجه تروریسم ایجاد کرده، تشکر می‌کنم».

این ژنرال آمریکایی در مورد هواپیماهای بدون سرنشین گفت که پهپادها به دلیل تکثیر سریع، هزینه کم خرید آنها، سهولت ساخت و میزان خسارتی که می‌توانند ایجاد کنند، تهدیدی برای امنیت ملی بسیاری از کشورها هستند.

وی ادامه داد که بسیاری از کشورها علاوه بر شرکت‌های تجاری که آنها را برای اهداف تجاری تولید و می‌فروشند، چنین هواپیمایی را نیز تولید می‌کنند.

به گفته ژنرال گرینکویچ، خطر چنین هواپیماهایی در انحراف آنها از استفاده تجاری و غیرنظامی، برای اهداف نظامی، برای استفاده توسط گروه‌های تروریستی است.

وی گفت، بسیاری از کشورها و دولت‌ها به تولید این فناوری بسنده نمی‌کنند و به صادرات آن و ارائه این فناوری برای اهداف مخرب به نمایندگان خود در کشورهای دیگر می‌پردازند.

مدیر عملیات در فرماندهی مرکزی ایالات متحده به دشواری دفاع از این نوع پهپادها اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای پرتاب آنها به دلیل کوچک بودن حجم شان و احتمال شناسایی نشدن آنها توسط دستگاه‌های راداری به دلیل پرواز در یک برد کم را برای گروه‌های تروریستی آسان‌تر می‌کند که این مسئله مهم‌ترین منبع خطر است.

سرلشکر گرینکیویچ تأکید کرد: پیشگیری از این حملات در شناسایی زودهنگام از مکان این پهپادها و زمان پیش از پرتاب آنها است.

وی بر هماهنگی و همکاری دقیق کشورهای متحد برای درک این خطر و پیش‌بینی زودهنگام قبل از تشدید وضعیت آن، از طریق تبادل اطلاعات و تجارب نظامی و نظارت بر تولید صنعتی هواپیماهای بدون سرنشین برای جلوگیری از رسیدن آنها به دست گروه‌های ترویستی تأکید کرد.

گرینکیویچ همچنین گفت که ایران پهپادها را برای حوثی‌ها در یمن و برای شبه نظامیان خود در عراق می‌فرستد، به طوری که نیروهای آمریکایی در عراق طی ماه‌های گذشته بسیاری از حملات پهپادهای ایرانی را دفع کردند.

از سوی دیگر، سرلشکر محمد المغیدی دبیرکل ائتلاف اسلامی تأکید کرد که این نشست و سخنرانی در چارچوب همکاری مشترک مربوط به مبارزه با تروریسم در زمینه‌ها و ابزارهای مختلف آن بین ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم و ایالات متحده آمریکا به عنوان کشوری حامی ائتلاف است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای