بازداشت مؤقت تعدادی از معترضان به انتقال آب در اهواز

بازداشت مؤقت تعدادی از معترضان به انتقال آب در اهواز

دیده‌بان حقوق بشر: ایران باید همه معترضان اهوازی را فوراً آزاد کند
جمعه, 30 ژوئيه, 2021 - 21:45

فضای امنیتی در خوزستان در پی دو هفته ناآرامی ادامه یافت و مأموران امروز (جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰) ضمن یورش به تجمع مسالمت آمیز در مخالفت با سیاست انتقال آب، در ساحل شرقی کارون در اهواز، آن را پراکنده‌ساختند و شماری را بعد از بازداشت چندساعته آزاد کردند.

به گزارش منابع خبری از داخل ایران، تجمع کنندگان در ساعت ۱۸ امروز (جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰) در اهواز پلاکاردهایی با مضمون مخالفت با انتقال آب‌های خوزستان و حمایت از رودخانه کارون در دست داشتند که جمعی از آن‌ها در همان دقایق اولیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

براساس گزارش فعالان مدنی، برخی از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به سیاست انتقال آب در اهواز سالم انواری، ولید بدوی، سعید هلیچی، ابراهیم الحایی به همراه دو زن عنوان شده‌است. گفته می‌شود که این افراد از سوی مأموران اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند.

پس از ضرب و جرح و شلیک به معترضان در اعتراضات مسالمت‌آمیز در طول دو هفته گذشته در شهرهای عربی خوزستان، اکنون خبرهای محلی حاکی از آن است که مأموران امنیتی و اطلاعاتی، شبانه و خانه به خانه، به دنبال دستگیری فعالان مدنی و معترضان به ویژه نوجوانان هستند و بسیاری را با خود برده و بازداشت کرده‌اند.

پیشتر، در زمستان سال ۹۲ و همزمان با شدت گرفتن طرح‌های انتقال آب، شش زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز با حضور مردم و فعالان مدنی برگزار شده بود که در نهایت با دخالت نیروهای امنیتی به آن تجمع‌های مسالمت آمیز پایان داده شد.

در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که افزایش شمار کشته‌ها و بازداشت‌های فله‌ای، نگرانی‌های جدی را در مورد واکنش مقامات ایرانی به اعتراضات اخیر در خوزستان و سایر استان‌های ایران ایجاد می‌کند.

این سازمان حقوق بشری روز گذشته (پنج‌شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰) در بیانیه‌ای تأکید کرد که ایران باید همه معترضان مسالمت آمیز را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کند.

در ادامه گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده‌است که مقامات باید اطلاعاتی در مورد کشته‌ها ارائه و اجازه تحقیقات مستقل بین‌المللی در مورد ادعای استفاده از نیروهای کشنده توسط سازمان‌های امنیتی ایران را بدهند.

بر این اساس، دیده‌بان حقوق بشر به‌طور گسترده مستنداتی را جمع‌آوری کرده که نشان می‌دهد قوه قضائیه ایران مرتباً از اتهامات مبهمی چون «اقدام علیه امنیت ملی» برای تعقیب مخالفان مسالمت‌آمیز استفاده می‌کند و زندانی‌ها را تحت سوءرفتار، شکنجه و محاکمات ناعادلانه قرار می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر مجدداً از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا تحقیقات تحت نظر سازمان ملل متحد در مورد نقض جدی حقوق بشر در طی اعتراضات گسترده اخیر و پس از آن را تشکیل دهند.

تعداد زیادی از مردم ایران از ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۱، در خوزستان و چند استان دیگر از جمله اصفهان، لرستان، آذربایجان شرقی، تهران و کردستان به وخامت شرایط زندگی اعتراض کردند.

گروه‌های حقوق بشری تا ۲۸ ژوئیه، هویت حداقل ۹ نفر از جمله یک پسر نوجوان ۱۷ ساله را که در جریان اعتراضات در خوزستان و لرستان یا به ضرب گلوله کشته یا جان خود را از دست داده‌اند، تأیید کرده‌اند. مقامات ایرانی اما از کشته شدن سه معترض و یک افسر پلیس در جریان اعتراضات خبر دادند.

فیلم‌هایی که از اعتراضات شهرهای عربی خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به سمت معترضان با سلاح گرم و گاز اشک آور شلیک می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای