آژانس اتمی: ایران غنی‌سازی تا سطح نظامی را سرعت بخشیده‌است

آژانس اتمی: ایران غنی‌سازی تا سطح نظامی را سرعت بخشیده‌است

چهارشنبه, 18 اوت, 2021 - 13:15

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرده‌است که ایران با سرعت بخشیدن به روند غنی سازی اورانیوم، به مرحله استفاده نظامی و ساخت سلاح اتمی از توان هسته‌ای نزدیک می‌شود.

به گزارش رویترز، این اقدام از سوی ایران تنش با غرب را افزایش می‌دهد، زیرا هر دو طرف به دنبال از سرگیری مذاکرات با هدف احیای توافق هسته ای ایران هستند.

ایران در واکنش به انفجار و خاموشی در محل نطنز، خلوص غنی سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد در آوریل افزایش داد، مسئله ای که بر تولید اصلی نیروگاه غنی سازی زیرزمینی آن در آنجا تأثیر گذاشت.

ایران اسرائیل را مسئول این حمله می‌داند. خلوص مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته ای ۹۰ درصد است.

به‌نوشته رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده‌است که ایران اکنون یک آبشار دیگر متشکل از ۱۵۳ سانتریفیوژ IR-4 را در تأسیسات نطنز برای تولید اورانیوم تا سطح غنای ۶۰ درصد به‌کار گرفته‌است، در حالی که پیش از این تنها از یک آبشار متشکل از ۱۶۴ سانتریفیوژ IR-6 برای غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۶۰ درصد استفاده می‌کرد.

بنابر گزارش جدید آژانس که رویترز می‌گوید نسخه‌ای از آن را دیده، ایران با استفاده از دو آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته، اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید می‌کند.

این آخرین مرحله از چندین مرحله ای است که طی آن ایران محدودیت‌های اعمال شده بر اساس توافق هسته ای ۲۰۱۵ را نقض می‌کند.

ایالات متحده و متحدان اروپایی آن هشدار داده‌اند که چنین اقداماتی مذاکرات فعلی معلق با هدف احیای توافق را تهدید می‌کند.

ایران در خصوص گزارش اخیر منتشر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای گفته‌است: «کلیه برنامه‌ها و اقدامات هسته ای ایران در انطباق کامل با ان پی تی و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته‌است».

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: «در صورتی که سایر طرف‌ها به تعهدات خود ذیل برجام بازگشته و واشینگتن نیز به صورت کامل و مؤثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی اش بر ضد مردم ایران را مرتفع کند، کلیه اقدامات کاهشی و جبرانی ایران ذیل برجام برگشت‌پذیر خواهند بود».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که ایران علیرغم مخالفت قدرت‌های غربی در کار خود در زمینه غنی سازی فلز اورانیوم پیشرفت کرده‌است. این آژانس گفت که استفاده غیرنظامی معتبر از چنین کاری وجود ندارد.

از فلز اورانیوم می‌توان برای تولید مواد اولیه بمب هسته ای استفاده کرد، اما ایران می‌گوید که اهداف آن صلح آمیز است و در حال توسعه سوخت راکتور هسته ای است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای