مذاکرات هسته‌ای ایران فعلاً از سرگرفته نمی‌شود

مذاکرات هسته‌ای ایران فعلاً از سرگرفته نمی‌شود

پیش‌بینی انجام مذاکرات در حاشیه کنفرانس آژانس اتمی در آخر شهریور
جمعه, 3 سپتامبر, 2021 - 21:15

منابع غربی به شبکه بلومبرگ گفتند که حمایت پکن و مسکو از رهبران تهران بر تلاش‌های آمریکا و اروپا برای تشویق ایران جهت از سرگیری مذاکرات وین پیرامون احیای برجام تأثیری منفی داشته‌است.

اگرچه چین و روسیه امضا کننده توافق هسته ای ۲۰۱۵ هستند و تمایل خود را برای بازگشت دو طرف به شرایط آن اعلام کرده‌اند، اما شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین اعلام کرده‌است که کشورش از «نگرانی‌های مشروع ایران» در مورد توافق حمایت می‌کند و این کشور به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان به ادامه حمایت مالی از ایران ادامه خواهد داد.

پکن همچنین به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده‌است تا از وظایف نظارتی خود به منظور حمایت از اهداف ایالات متحده و اتحادیه اروپا تجاوز نکند.

عملاً نیز یک مقام ارشد از شرکت ملی نفت چین اخیراً برای بحث در مورد پروژه‌های مشترک و گسترش روابط دوجانبه به تهران سفر کرده‌است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز هفته گذشته برای دیدار با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرد.

همزمان مسکو به صراحت اعلام کرده‌است که انتظار دارد ایران به آژانس اجازه دهد بازرسی‌ها را از سر بگیرد، اما هیچ فشار جدیدی بر تهران وارد نکرده‌است.

به گفته دیپلمات‌هایی که با بلومبرگ صحبت کرده‌اند، تاریخ رسمی دور هفتم مذاکرات وین اعلام نشده‌است، اما انتظار می‌رود گفت و گوها در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) ادامه یابد.

ضمن این که رافائل گروسی درصدد ملاقات با محمد اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران پیش از برگزاری کنفرانس وین است.

او گفت، این دیدار با هدف سنجیدن تمایل تهران برای بازگرداندن دسترسی به ناظران آژانس است که در اعتراض به تحریم‌های آمریکا متوقف شدند.

به گفته دیپلمات‌های اروپایی، اتحادیه اروپا منتظر نتیجه رایزنی‌های بین‌المللی آژانس انرژی اتمی و ایران است تا در مورد تدوین پیش نویس قطعنامه‌ای با موضوعیت تعامل با تهران، تصمیم‌گیری کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای