سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام زندانی کُرد شد

سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام زندانی کُرد شد

شنبه, 4 سپتامبر, 2021 - 18:30
حیدر قربانی زندانی سیاسی کُرد ایرانی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از نظام ایران خواسته‌اند تا حکم اعدام حیدر قربانی زندانی کرد ایرانی را لغو کند.

این درخواست کارشناسان سازمان ملل در پی نگرانی‌های جدی مبنی بر اینکه حیدر قربانی محاکمه عادلانه ای دریافت نکرده و در بازداشت پیش از محاکمه شکنجه شده، مطرح شده‌است.

حیدر قربانی در سال ۲۰۱۶ (مهر ۱۳۹۵) به اتهام همدستی در قتل سه تن از اعضای شبه نظامیان بسیج بازداشت شده‌است. تا سه ماه بعد از این اقدام، هیچ گونه اطلاعاتی از محل نگهداری وی به خانواده اش داده نشد.

کارشناسان حقوق بشر به شدت نگران هستند که حیدر قربانی ۴۸ ساله در نتیجه شکنجه و آزار و از روی اجبار اعتراف کرده باشد.

آن‌ها همچنین از گزارش‌های مربوط به دسترسی نداشتن قربانی به وکیل در جریان تحقیقات و فقدان دسترسی کامل وکیل به پرونده او در طول محاکمه ابراز نگرانی کردند.

کارشناسان می‌گویند «ادعاهای شکنجه و اعترافات اجباری بسیار نگران کننده است، همان‌طور که این ادعاها منجر به هیچ گونه تحقیق نشده و به نظر می‌رسد که دادگاه در طول محاکمه وی به آنها توجه نکرده‌است».

دادگاه کیفری در مهر ۱۳۹۸، قربانی را به جرم مباشرت در قتل و تلاش برای آدرم‌ربایی و کمک به فرار مهاجمان به ۱۱۸ سال و شش ماه زندان محکوم کرد. او به «اتهام قیام مسلحانه علیه نظام» محکوم به اعدام شده‌است.

دادگاه انقلاب استان کردستان نیز در دی ماه ۱۳۹۹، به رغم اینکه تصدیق کرد قربانی هیچگاه مسلح نبوده‌است، او را یاغی خواند و حکم مرگ برایش صادر کرد.

کارشناسان اعلام کردند، قربانی در جریان محاکمه اتهامات را رد کرد و اظهار داشت که او عضو یک گروه سیاسی کرد نیست و در زمانی که قربانیان کشته شده‌اند هرگز سلاحی نداشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای