توافق بر سر انتقال گاز به لبنان از طریق «خط عربی»

توافق بر سر انتقال گاز به لبنان از طریق «خط عربی»

پنجشنبه, 9 سپتامبر, 2021 - 00:00

وزیران انرژی و نفت کشورهای اردن، مصر، سوریه و لبنان در نشستی چهار جانبه با انتقال گاز مصر از طریق اردن و سوریه به وسیله «خط عربی» به لبنان موافقت کردند.

هاله زواتی وزیر انرژی و منابع معدنی اردن پس از این نشست چهار جانبه گفت، از سرگیری پمپاژ گاز طبیعی مصر به لبنان از طریق خاک اردن و سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و اردن تمام تلاش خود را برای کمک به برادران لبنانی در شرایط سخت ناشی از بحران انرژی انجام خواهد داد.

هدف این مذاکرات واردات گاز مصر برای بهره‌برداری از نیروگاه‌های تولید برق در لبنان و تأمین برق مورد نیاز آن از طریق اردن است، این کشور به نوبه خود گاز مصر را برای تولید انرژی خود وارد می‌کند و در گذشته برای تأمین آن به سوریه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

همچنین طارق الملا وزیر نفت و منابع معدنی مصر با اشاره به اینکه بالا بودن اهمیت گاز مصر برای کمک به لبنان و تأمین نیازهای مردم آن قابل درک است، بر علاقه‌مندی کشورش برای حمایت از این همکاری‌ها جهت کم کردن رنج ملت لبنان و گامی برای حمایت از ثبات این کشور تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، ریمون غجر وزیر انرژی لبنان نیز ضمن تشکر از سه کشور حاضر در این مذاکرات گفت: «ما با بانک جهانی برای تأمین هزینه لازم برای واردات انرژی همکاری می‌کنیم».

از سوی دیگر، اعتراضاتی در لبنان به تلاش حزب‌الله برای نفوذ به شمال و ورود به استان عکار (با اکثریت سنی) تحت پوشش ارائه کمک‌های مالی و بشردوستانه برای قربانیان انفجار انبار بنزین برگزار شد.

تفاسیر در مورد ابعاد این گام حزب‌الله متفاوت است. همچنین هشدارهایی در مورد امکان تقویت حضور نظامی حزب الله از طریق «تیپ‌های مقاومت» در این منطقه حساس مطرح شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای