خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان تکمیل شد

خط لوله انتقال گاز از روسیه به آلمان تکمیل شد

جمعه, 10 سپتامبر, 2021 - 12:00
آرم پروژه نورد استریم ۲ (خبرگزاری فرانسه)

شرکت دولتی گازپروم روسیه از پایان عملیات احداث خط لوله گاز نورد استریم۲ که از روسیه به آلمان کشیده می‌شود، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این طرح در قالب یک کارگاه راهبردی عملیاتی شد که چندین بار به دلیل تهدیدهای تحریم‌های آمریکا و تنش‌های ژئوپلیتیکی به تعویق افتاد.

شرکت گازپروم در کانال خود در تلگرام در گزارشی نوشت: «امروز صبح در جلسه فوری شرکت گازپروم، الکسی میلر رئیس این شرکت اعلام کرد که کار احداث خط لوله گاز نورد استریم۲ به‌طور کامل به پایان رسید».

پیش‌بینی می‌شود این خط لوله که از بستر دریای بالتیک می‌گذرد، صادرات گاز روسیه به آلمان را دو برابر کند.

اما منتقدان این طرح در اروپا و همچنین ایالات متحده معتقدند، این پروژه در بلندمدت وابستگی انرژی کشورهای اروپایی به روسیه، مخالف استراتژیک بزرگ کشورهای غربی را افزایش می‌دهد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرده‌اند که نور استریم چیزی جز یک پروژه کاملاً تجاری و بدون بعد سیاسی نیست.

طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ شامل دو خط لوله یک هزار و ۲۳۰ کیلومتری با مجموع ظرفیت سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب بوده و گاز طبیعی روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال می‌دهد.

واشینگتن و برلین سال هاست بر سر این پروژه با هم درگیر هستند، علاوه بر این اروپایی‌ها نیز در میان خود، و همچنین روسیه و اوکراین، متحد غرب در مواجهه با مسکو نیز در مواجهه هستند، زیرا معتقدند که این خط لوله در صورت اجرا، موقعیت آنها را تضعیف می‌کند.

اخیراً، پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید موضع واشینگتن به واسطه رسیدن به یک حل و فصل آلمانی-آمریکایی تغییر یافت و اجازه داد تا به این اختلاف پایان دهد.

اوکراین معتقد است که خط لوله ممکن است در دراز مدت مبلغ سالانه حداقل ۱٫۵ میلیارد دلار را که در حال حاضر از ترانزیت گاز روسیه از طریق خاک خود به اروپا به دست می‌آورد، محروم کند، علاوه بر این، نفوذ خود را بر رقیب خود روسیه تضعیف می‌کند.

صدراعظم در اواخر ماه اوت در سفر به اوکراین تأکید کرد که کشورش تمام تلاش خود را برای تمدید قرارداد ترانزیت روسیه و اوکراین که در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد، انجام خواهد داد.

ولادیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به او گفت که نورد استریم ۲ را «سلاح ژئوپلیتیک خطرناک» می‌داند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای