ادامه گلوله‌باران روستای مرزی کردستان عراق از سوی ایران

ادامه گلوله‌باران روستای مرزی کردستان عراق از سوی ایران

مخالفان تهران هدف حملات توپخانه‌ای و پهپادی قرار گرفتند
جمعه, 10 سپتامبر, 2021 - 21:30
رووداو

توپخانه ایران روز جمعه بار دیگر روستاهای مرزی استان اربیل را به بهانه وجود عناصر و مقرهای حزب مخالف، حزب دمکرات کردستان ایران بمباران کرد.

پیش از آن سپاه پاسداران ایران به واکنش شدید به فعالیت‌های ضد ایرانی تهدید کرد و به ساکنان روستاهای منطقه هشدار داد که از مقر و مناطقی که جنگجویان در آن هستند دوری کنند.

احسان چلبی بخشدار منطقه سیدکان گفت: توپخانه ایران ظهر جمعه روستای بربزین را به مدت یک ساعت کامل با توپخانه هدف قرار داد. این حملات هیچ گونه تلفات انسانی نداشته‌است. وی افزود که «پس از آغاز عملیات بمباران از چند روز پیش، مراتع خالی از چوپان شده‌است».

چلبی تأکید کرد: «حملات چند روز علیه روستاها و مراتع منطقه ادامه دارد و توپخانه صبح روز پنجشنبه روستاهای تلان، بربزین و بن رشکان را هدف قرار داده‌است، این امر باعث شد مردم در این مدت به مراتع نروند».

یک منبع امنیتی در شهرستان چومان که نخواست نامش فاش شود به «الشرق الاوسط» گفت که «نیروهای ایرانی از پهپادهای حامل مواد منفجره استفاده کردند. این هواپیماها روز پنجشنبه در مناطق مختلف شهرستان پرتاب شد و مناطقی را که احتمالاً پیشمرگه‌های حزب دموکراتیک ایران در آنجا هستند را هدف قرار دادند».

وی افزود که «نیروهای ایرانی در نزدیکی روستای (ولاش) در شهرستان قسره در منطقه بالکایتی در مرزهای چومان هدف قرار دادند».

پیش از آن، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، روز دوشنبه، اعلام کرد، «به رغم تاکیدات چندباره و آگاه‌سازی مسئولین اقلیم شمال عراق، تحرکات گروهک‌های دشمن کشور در منطقه آنها برای رخنه و انجام اقدامات ضد امنیتی علیه کشورمان ادامه دارد». وی افزود، «این وضعیت برای ما قابل تحمل نیست و پاسخ لازم را به این تحرکات می‌دهیم».

پاکپور از ساکنان این مناطق خواست تا از مقرهای گروهای مسلح معاند ایران فاصله بگیرند تا آسیبی متوجه آنها نشود».

در همین رابطه، سردار سرتیپ محمدتقی اوصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا یکی از قدرتمندترین تشکل‌های سپاه گفت، «اقلیم کردستان عراق باید بداند گروهک‌ها را نباید در دامن خودش پرورش دهد، و ما این امر را بارها به مسئولان این اقلیم اعلام کردیم که این گروهک‌ها باید اخراج شوند». وی افزود: «ما به‌طور حتم با این گروهک‌ها برخورد می‌کنیم».

حسن قادرزاده رئیس کمیته پیشمرگه در حزب دمکرات کردستان - ایران نیز در بیانیه ای اعلام کرد که «سپاه پاسداران در روزهای اخیر در مناطق مرزی آماده باش نظامی داشته و نیروهای زیادی را در مناطق مریوان، بانه، سردشت و پیرانشهر بسیج کرده‌است».

وی افزود که «مقدمات پس از تهدیدهای فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران آغاز شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای