دو دهه پس از ۱۱ سپتامبر؛ آمریکا روی «تهدیدهای جدید» متمرکز می‌شود

دو دهه پس از ۱۱ سپتامبر؛ آمریکا روی «تهدیدهای جدید» متمرکز می‌شود

بایدن در محاصره هرج و مرج افغانستان
شنبه, 11 سپتامبر, 2021 - 08:15

بیست سال از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ علیه ایالات متحده می‌گذرد؛ در این میان، آمریکایی‌ها تمایل دارند این صفحه را ورق بزنند و این حملات را بخشی از تاریخ بدانند و خود را وقف مقابله با «تهدیدات» جدید کنند.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا قرار است امروز شنبه (۲۰ شهریور ۱۴۰۰) از سه نقطه محل این حملات تروریستی و فرود آمدن چهار هواپیمای ربوده شده در نیویورک، شنکویل (پنسیلوانیا) و پنتاگون در ویرجینیا در نزدیکی واشینگتن بازید کند.

قرار است جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهور پیشین، در مراسم بزرگداشت شرکت کنند. این در حالی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این مراسم غایب خواهد بود. او اعلام کرد که عصر امروز (شنبه) در تحلیل یک مسابقه بوکس شرکت خواهد کرد.

انتظار می‌رود که بایدن با استفاده از بزرگداشت این حملات، شهروندان خود را ترغیب کند تا از این دوران، از جمله حملاتی که آنها را در مبارزه با تروریسم متحد کرد، عبور کنند.

وی بر ادامه رهبری مبارزات نظامی بین‌المللی علیه القاعده و داعش، به ویژه پس از خروج از افغانستان همزمان با کنترل مجدد طالبان بر این کشور تأکید کرد.

بایدن در نتیجه هرج و مرج به وجود آمده در افغانستان با انتقاد مخالفان سیاسی خود روبرو شده‌است، اما او بر درستی تصمیم خود برای خروج پافشاری می‌کند.

وی ماه گذشته تعهد اصلی خود را «دفاع و حفاظت از آمریکا و نه در برابر تهدیدهای سال ۲۰۰۱، بلکه در برابر تهدیدهای سال ۲۰۲۱ و پس از آن» دانست.

در همین حال، آمار دفتر بودجه کنگره و اندیشکده مؤسسه بروکینگز فاش کردند که پس از حملات ۱۱ سپتامبر، ایالات متحده مبالغ هنگفتی را برای مبارزه با تروریسم اختصاص داد که بین دو تریلیون تا شش تریلیون دلار متغیر بود.

دلیل ابهام در تعیین مبلغ دقیق پرداخت شده این است که کنگره شروع به اختصاص بودجه ضد تروریسم در بودجه‌های ویژه ای کرد که به «بودجه اضطراری» معروف شد که پس از حملات برای تسهیل و تسریع در تصویب مبالغ مورد نیاز به جای مشارکت در بحث‌های قانونی دربارهٔ بودجه‌های سنتی زمانبر آغاز شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای