بازرسان زن آژانس در نطنز مورد آزار فیزیکی قرار گرفتند

بازرسان زن آژانس در نطنز مورد آزار فیزیکی قرار گرفتند

سه شنبه, 14 سپتامبر, 2021 - 17:00

نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از دیپلمات‌ها در وین گزارش داد، مأموران امنیتی ایران بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تأسیسات هسته ای نطنز در مرکز ایران مورد آزار و اذیت فیزیکی قرار دادند.

بنا به گزارش این روزنامه، چهار تا هفت مورد جداگانه از این «آزار و اذیت‌ها» گزارش شده که شامل «لمس نامناسب» و «دستور برای درآوردن بعضی از لباس‌ها» می‌شده‌است.

این روزنامه افزود، ایالات متحده قبل از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این رفتار باید فوراً متوقف شود.

آمریکا در یک بیانیه که بین اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پخش شده‌است، گفته آزار بازرسان «کاملاً غیرقابل پذیرش است» و شورای حکام باید برای در صورت گزارش موارد بیشتر در آینده، دست به اقدام مناسب بزند.

ساعاتی پس از گزارش وال استریت ژورنال، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بدون اشاره به جزییات از «تشدید اقدامات امنیتی» در سایت‌های هسته‌ای کشور سخن گفت.

کاظم غریب‌آبادی در توییتر نوشت: «اقدامات امنیتی در تأسیسات هسته‌ای ایران به‌طور منطقی تشدید شده‌است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تدریج با قواعد و مقررات جدید کنار آمده‌اند».

وال استریت ژورنال همچنین از نگرانی دیپلمات‌ها نسبت به تیره شدن روابط تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از توافق نسبی در اوایل این هفته خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای