تغییرات در دولت بریتانیا برای غلبه بر پیامدهای کرونا

تغییرات در دولت بریتانیا برای غلبه بر پیامدهای کرونا

پنجشنبه, 16 سپتامبر, 2021 - 00:15

در پی افزایش انتقادها از خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان، دفتر نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد دومینیک راب وزیر خارجه این کشور، از مقامش کنار گذاشته شده و به عنوان وزیر دادگستری و معاون نخست‌وزیر معرفی شده‌است. بوریس جانسون لیز تراس وزیر تجارت بین‌المللی را با حفظ سمت به عنوان وزیر خارجه جدید بریتانیا منصوب کرد.

در پی کاهش محبوبیت محافظه‌کاران در نظرسنجی‌ها، نخست‌وزیر بریتانیا تلاش می‌کند تا پویایی دولت را احیا کند.

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که» ترمیم کابینه در راستای ایجاد تیمی قوی و متحد برای رویارویی با چالش‌های پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ صورت گرفته‌است».

این ترمیم شامل وزرای دیگری از جمله وزیر آموزش شده‌است. از سوی دیگر ریشی سوناک، وزیر دارایی و پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا در مقام خود ابقاء شدند.

مخالفان جانسون او را متهم کردند که این اقدام دیروز وی برای تحت الشعاع قرار دادن رای مخالف حزب کارگر در پارلمان دربارهٔ تصمیم دولت مبنی بر لغو حمایت اضافی از خانواده‌های کم درآمد معرفی شده در دوران همه‌گیری کرونا است، حرکتی که برخی از نمایندگان محافظه کار نیز از آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

تروس، که تاکنون مذاکرات تجاری پس از برگزیت را رهبری کرده‌است، جایگزین راب، وزیر ارشد دولت بریتانیا می‌شود که به دلیل کم‌کاری در بحران افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

جانسون پس از سفر وزیر امور خارجه به کرت به هنگام پیشروی طالبان در پایتخت افغانستان، کابل، با درخواست اخراج راب مواجه شد. همچنین ادعاهایی مبنی بر بی‌توجهی راب به خواندن هزاران ایمیل افرادی که برای خروج از افغانستان کمک می‌خواهند ، منتشر شده‌است.

جانسون به دنبال عبور از مرحله بحرانی شیوع کرونا است و چندین ماه دشوار را پیش رو دارد، زیرا این کشور همچنان با افزایش آمار مبتلایان روبرو است.

جانسون در اوایل ماه آینده که کنفرانس سالانه خود را در منچستر، شمال بریتانیا برگزار می‌کند، با طرفداران حزب محافظه کار روبرو می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای