سعودی، مصر و قطر شریک گفت‌وگوی سازمان شانگهای شدند

سعودی، مصر و قطر شریک گفت‌وگوی سازمان شانگهای شدند

شنبه, 18 سپتامبر, 2021 - 00:15

اجلاس سازمان همکاری شانگهای که دیروز (جمعه) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، شاهد گشایش قابل توجهی برای تعامل با جنبش طالبان به عنوان قدرت جدید در افغانستان و انتقاد شدید از ایالات متحده به عنوان مسئول اتفاقات افتاده بود.

سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دربارهٔ روند پذیرش ایران به عنوان عضو کامل این سازمان و اعطای موقعیت شریک گفت و گو به پادشاهی عربی سعودی، جمهوری عربی مصر و قطر تصمیم‌گیری کردند.

تحولات افغانستان بخش مهمی از سخنان رهبران این گروه تحت سلطه روسیه و چین را به خود اختصاص داده‌است. سخنرانان این نشست بر مسئولیت غرب به‌طور کلی و ایالات متحده به‌طور خاص برای کمک به جلوگیری از فاجعه انسانی در افغانستان تأکید می‌شود.

شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین در سخنرانی خود در این اجلاس از طریق ویدئوکنفرانس، خواستار «تشویق افغانستان برای ایجاد یک چارچوب سیاسی گسترده و جامع» و «مبارزه قاطعانه با همه انواع تروریسم» و زندگی در صلح با همسایگان خود شد.

به گزارش رویترز، وی بدون ذکر نام ایالات متحده گفت که «برخی از کشورها» باید مسئولیت خود را در قبال توسعه آینده افغانستان بر عهده بگیرند، زیرا آنها هستند که این وضعیت را «به وجود آوردند».

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز گفت: «ایالات متحده و ناتو باید بخش عمده ای از هزینه‌های مربوط به بازسازی افغانستان پس از جنگ را با توجه به مسئولیت مستقیم آنها در قبال عواقب خطرناک حضور طولانی آنها در این کشور بر عهده بگیرند».

وی افزود: «طالبان عملاً تمام افغانستان را تحت کنترل دارند و مقامات جدید افغانستان باید انگیزه داشته باشند تا به وعده‌های خود عمل کنند».

پوتین همچنین در سخنرانی خود گفت که روسیه از تصمیم برای آغاز مراحل پذیرش ایران در عضویت سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کند.

وی همچنین از اعطای وضعیت شریک گفت و گو به سعودی، مصر و قطر استقبال کرد.

امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز در این اجلاس، خواستار ایجاد «کمربند ایمنی قابل اعتماد در اطراف افغانستان» برای جلوگیری از گسترش احتمالی «گروه‌های تروریستی» شد.

در ادامه، عمران خان نخست‌وزیر پاکستان، از طالبان خواست تا از حضور همه اقوام در دولت خود اطمینان حاصل کنند.

خبرگزاری روسی تاس نیز گزارش داد که رهبران سازمان همکاری شانگهای دیروز «آغاز روند پیوستن ایران به این سازمان» را تأیید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای