فرانسه: قدرت‌های جهانی و ایران دیدار می‌کنند

فرانسه: قدرت‌های جهانی و ایران دیدار می‌کنند

در حاشیه نشست سازمان ملل
سه شنبه, 21 سپتامبر, 2021 - 00:00

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که قدرت‌های جهان (بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه) و ایران، برای ازسرگیری مذاکرات متوقف شده احیای توافق هسته ای، احتمالاً در هفته جاری در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل متحد با هم دیدار می‌کنند.

به گزارش رویترز، ششمین دور مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشینگتن در ماه ژوئن پس از انتخاب ابراهیم رئیسی محافظه کار، به عنوان رئیس‌جمهور ایران به تعویق افتاد. رئیسی در ۵ آگوست به قدرت رسید.

ایران و قدرت‌های جهانی از ماه آوریل تلاش می‌کنند تا چگونگی بازگشت تهران و واشینگتن به پایبندی به توافق هسته ای را بررسی کنند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام کناره‌گیری و تحریم‌های شدیدی را علیه تهران اعمال کرد.

ژان ایو لودریان گفت: «مذاکرات باید از سر گرفته شود.. زمان برای توافق احتمالی در حال اتمام است. ما باید از این هفته برای از سرگیری این گفت و گوها استفاده کنیم. ایران باید با تعیین نمایندگان خود در مذاکرات، بازگشت را در اسرع وقت بپذیرد».

همچنین لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

وزیر خارجه بریتانیا در این باره گفت: «بریتانیا و شرکای بین‌المللی ما متعهد به توافق هسته ای هستند، اما ایران هر روز مذاکرات را به تعویق می‌اندازد، همزمان برنامه هسته ای خود را توسعه می‌دهد، این بدین معنی است که فضای کمتری برای دیپلماسی وجود دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای