قرارداد معاوضه نفتی ایران و ونزوئلا؛ واشنگتن خط‌ونشان کشید

قرارداد معاوضه نفتی ایران و ونزوئلا؛ واشنگتن خط‌ونشان کشید

شنبه, 25 سپتامبر, 2021 - 20:30
بنر «بنزین موجود نیست» نصب شده در ورودی یک پمپ بنزین در کاراکاس (آرشیویی - AP)

خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع آگاه از امضای یک قرارداد بزرگ سواپ نفتی بین ایران و ونزوئلا خبر داده‌است.

بر اساس این قرارداد، ونزوئلا نفت سنگین خود را با میعانات گاز ایران تبادل پایاپای می‌کند و به این ترتیب می‌تواند از آن برای بهبود کیفیت نفت خام قیرمانند خود استفاده کند. اولین محموله‌های مربوط به این قرارداد طی هفته جاری ارسال خواهند شد.

منابع نزدیک به توافق اعلام کردند، این اقدام در حالی می‌تواند به روابط خوب میان شرکت ملی نفت ونزوئلا با شرکت ملی نفت ایران عمق بیشتر ببخشد که هر دو شرکت زیر شدیدترین تحریم‌های واشینگتن هستند.

بر اساس یکی از منابع خبری، قرارداد سواپ نفتی میان دو شرکت ایران و ونزوئلا در فاز اول شش ماه اعتبار دارد اما با رضایت دو طرف ادامه خواهد یافت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ایمیلی در پاسخ به رویترز گفته‌است این توافق می‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور باشد و به دستورات دولت آمریکا جهت انجام اقدامات تنبیهی اشاره کرد.

برنامه تحریم‌های ایالات متحده نه تنها آمریکایی‌ها را از انجام هرگونه تجارت با بخش‌های نفتی در ایران و ونزوئلا بازمی‌دارد، همچنین تهدید می‌کند که برای هر شخص یا نهاد غیر آمریکایی که با شرکت‌های نفتی دو کشور معامله می‌کند، «تحریم‌های ثانویه» وضع می‌کند.

مجازات‌های ثانویه ممکن است شامل مجموعه ای از مجازات‌ها علیه افراد اهداف از جمله ممنوعیت استفاده از سیستم مالی ایالات متحده یا جریمه یا مسدود کردن دارایی‌ها در ایالات متحده باشد.

خزانه داری آمریکا در پاسخ به سؤالی در مورد این توافق گفت که «هرگونه معامله اشخاص غیر آمریکایی با شرکت ملی نفت ایران به‌طور کلی مشمول تحریم‌های ثانویه است».

در این بیانیه همچنین آمده‌است: «این حق را برای اعمال تحریم علیه هر فردی که در بخش نفت ونزوئلا کار می‌کند، محفوظ می‌دارد»، اما به صراحت نگفت که آیا این قرارداد نقض تحریم‌ها است یا خیر.

 منبعی مطلع از این موضوع در واشینگتن نیز گفت که آمریکا در چند ماه گذشته توافق بین ونزوئلا و ایران به عنوان نقض احتمالی تحریم‌ها زیر نظر مقامات دولت آمریکا قرار داشته‌است و آن‌ها می‌خواهند ببینند که از نظر عملی تا کجا پیش خواهد رفت.

وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در چند روز اخیر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و دربارهٔ افزایش همکاری‌های دوجانبه برای با وجود تحریم‌های آمریکا گفت و گو کردند.

 یک سخنگوی خزانه‌داری آمریکا گفت که این وزارتخانه در مورد گزارش‌های مربوط به قراردادهای نفتی بین ونزوئلا و ایران نگران است، اما جزئیات آن را تأیید نکرد. این سخنگو افزود: «ما همچنان به اعمال تحریم‌های مربوط به ایران و ونزوئلا ادامه خواهیم داد».

وی افزود که وزارت خزانه داری «عزم خود را برای تهیه یک لیست سیاه از نهادهایی که از تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا حمایت می‌کنند و هر کسی که به آنها این امکان را می‌دهد تا رفتارهای بی‌ثبات کننده خود را در سراسر جهان انجام دهند» اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای