مخالفت رسمی عراق با درخواست عادی‌سازی روابط با اسرائیل

مخالفت رسمی عراق با درخواست عادی‌سازی روابط با اسرائیل

شنبه, 25 سپتامبر, 2021 - 11:45
بغداد پایتخت عراق (رویترز)

نهاد ریاست جمهوری عراق امروز شنبه، تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را رد و بر موضع حمایتی خود از آرمان فلسطین تأکید کرد.

در این بیانیه آمده‌است: «در شرایطی که ریاست جمهوری عراق موضع ثابت عراق در حمایت از قضیه فلسطین و احقاق حقوق مشروع و کامل ملت فلسطین را مورد تأکید قرار می‌دهد، بار دیگر بر مخالفت قاطع عراق با موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل اعلام می‌کنیم و خواستار احترام به اراده عراقی‌ها و تصمیم ملی و مستقل آنها در این خصوص هستیم».

در این بیانیه تأکید شده‌است: «نظرات مطرح شده در این نشست‌ها شخصی بوده به نمایندگی از مردم عراق نیست. هدف این نشست‌ها تحریک تفرقه افکنی مذهبی پیش از انتخابات دهم اکتبر است».

ریاست جمهوری عراق در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار عدم طرح موضوعات و مفاهیمی شده‌است که از لحاظ حقوقی و ملی در عراق مردود است و توهینی به احساسات مردم این کشور به حساب می‌آید. به ویژه اینکه عراق برای برگزاری انتخاباتی شفاف و سالم خود را آماده می‌کند.

بیش از ۳۰۰ عراقی از جمله برخی از شیوخ قبایل در کنفرانسی که در اقلیم کردستان عراق با حمایت یک سازمان آمریکایی برگزار شد خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل شدند.

دفتر نخست‌وزیری عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای، نشست برگزار شده در اربیل را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه پایانی این همایش که توسط سحر الطائی مدیر تحقیقات وزارت فرهنگ عراق خوانده شد، آمده‌است: «ما خواستار هماهنگی و ادغام در توافقنامه‌های ابراهیم هستیم. همان‌طور که این توافق‌نامه‌ها روابط دیپلماتیک با اسرائیل را فراهم می‌کند ما نیز خواهان عادی سازی روابط با اسرائیل هستیم».

توافق‌نامه ابراهیم تحت حمایت واشنگتن در سپتامبر ۲۰۲۰ برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل، امارات و بحرین امضا شد. مغرب و سودان نیز بعداً به این توافق پیوستند.

در ادامه بیانیه دولت عراق اشاره شده‌است که دولت عراق تأکید می‌کند که این نشست‌ها به نمایندگی از اهالی و ساکنان شهرهای عراق برگزار نمی‌شود، اما برخی شخصیت‌ها سعی دارند این نشست‌ها را به نام ساکنان آن شهرها اعلام کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای