طوفان استعفا از «النهضه» تونس را لرزاند

طوفان استعفا از «النهضه» تونس را لرزاند

یکشنبه, 26 سپتامبر, 2021 - 00:15

موج استعفای دسته جمعی اعضای جنبش النهضه (مشتمل بر ۱۱۳ رهبر، نماینده و عضو) از این جنبش به ریاست راشد الغنوشی، روز گذشته (شنبه) تونس را لرزاند. این افراد دلیل استعفای خود را انتخاب های سیاسی «اشتباه» از سوی جنبش و رهبر آن عنوان کردند.

این تحولات دو ماه پس از تعلیق کار پارلمان و تقویت اختیارات آن توسط رئیس‌جمهور قیس سعید صورت گرفت.

افراد مستعفی در بیانیه ای نوشتند که انتخاب‌های سیاسی اشتباه رهبری جنبش النهضه «منجر به انزوا و عدم کامیابی آن» شده است.

آنها همچنین خواستار آن شدند که «رهبری کنونی مسئولیت کامل انزوا و مسئولیت قابل ملاحظه در مورد وخامت اوضاع عمومی در کشور را بپذیرد».

مستعفیان همچنین اظهار کردند که کاهش و تقلیل نقش پارلمان «به دلیل ناکامی رئیس  آن راشد الغنوشی است که همه توصیه‌ها و گوشزدها را رد کرده است».

اعضای سابق النهضه همچنین از «گروهی از وفاداران به رئیس حزب و جانبداری آنها از وی در تصمیم گیری های داخلی» انتقاد کردند و گفتند: «طنین و انعکاس این تصمیمات و انتخاب‌های اشتباه منجر به بروز ائتلاف های سیاسی غیر منطقی و خلق الساعه شد».

سمیر دیلو یکی از مهم ترین رهبران مستعفی النهضه گفت که لیست استعفا از النهضه افزایش می‌یابد. او این لیست اعلام شده را «یک لیست اولیه در انتظار تأیید سایر استعفاها» دانست.

وی افزود که دلایل استعفای این رهبران عمدتا «شکست آنها در نبرد برای اصلاحات داخلی، در نتیجه سیاست‌های رئیس جنبش الغنوشی و گروه وفاداران آن است».

در همین حال، هواداران رئیس‌جمهور سعید، دیروز، در حمایت از اقدامات استثنایی جدید رئیس‌جمهور، در مقابل سالن تئاتر شهرداری در پایتخت تحصن کردند.

تعدادی از شرکت کنندگان در تحصن، نسخه‌هایی از قانون اساسی ۲۰۱۴ را پاره کردند و سوزاندند و آن را «قانون اساسی برای حمایت از مفسدان» دانستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای