پایان صدارت مرکل در آلمان

پایان صدارت مرکل در آلمان

یکشنبه, 26 سپتامبر, 2021 - 00:00

آلمان امروز، دوران صدراعظمی آنگلا مرکل را پس از ۱۶ سال ثبات پشت سر می‌گذارد؛ مرکل بدون تعیین جانشین مشخص بازنشسته می‌شود.

مرکل به‌طور داوطلبانه و در میان محبوبیت زیاد مردمی از قدرت کنار می‌رود، اگرچه قانون اساسی آلمان محدودیت زمانی خاصی برای دوره صدراعظمی در آلمان مشخص نکرده‌است.

اگرچه منتقدان مرکل می‌گویند که او با متوقف کردن و به تعویق انداختن تصمیمات خود حکمرانی کرده‌است، اما او موفق شد آلمان را باثبات نگه دارد و اقتصاد مرفه خود را با وجود بحران‌های داخلی و محیط اروپایی اش حفظ کند.

محبوبیت مرکل، که با وجود یک دهه و نیم حکومت همچنان بالا بود، باعث شد نامزدهای اصلی جانشین او؛ اولاف شولتز سوسیال دموکرات و آرمین لاشت نامزد حزب مرکل یعنی دموکرات مسیحی، اعلام کنند که در صورت انتخاب، ادامه دهنده راه مرکل و حفظ ثبات کشور باشند.

آنالنا بائربوک نیز از حزب سبزها برای صدراعظمی نامزد شده‌است، اما شانس وی برای جانشینی مرکل در هفته‌های گذشته با کاهش محبوبیت حزبش کاهش یافته‌است. اما سبزها نقشی کلیدی در انتخابات آینده ایفا خواهند کرد. به احتمال زیاد، آنها یا در کنار سوسیالیست‌ها یا اتحادیه دموکراتیک مسیحی در دولت مشارکت خواهند کرد.

رای‌دهندگان، احزاب را انتخاب می‌کنند و پارلمان فدرال (بوندس تاگ) صدراعظم را انتخاب می‌کند. به نظر نمی‌رسد که هیچ‌یک از دو حزب اصلی موفق به کسب آرای کافی برای تشکیل ائتلاف تنها با یک حزب شوند. انتظارات نشان می‌دهد که دولت بعدی شامل ائتلافی از حداقل سه حزب خواهد بود.

رایزنی‌های دولتی به دلیل تفاوت در برنامه‌های سیاسی احزاب ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول انجامد. این بدان معناست که مرکل ممکن است مدت بیشتری در سمت خود بماند، هرچند که پس از اعلام نتایج به‌طور رسمی دوره آن به پایان می‌رسد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای