آمریکا خطاب به ایران: بین دسترسی بازرسان یا مواجهه با عواقب آن انتخاب کنید

آمریکا خطاب به ایران: بین دسترسی بازرسان یا مواجهه با عواقب آن انتخاب کنید

آژانس اتمی از «عدم همکاری» ایران در نصب تجهیزات نظارتی خبر داد
دوشنبه, 27 سپتامبر, 2021 - 12:45

ایالات متحده آمریکا امروز دوشنبه در جلسه حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران باید به ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد اجازه دسترسی به کارگاهی در مجتمع «تسا» در کرج را بدهد تا مجدداً دوربین‌ها را در ماه جاری نصب کند و در غیر این صورت با اقدامات دیپلماتیک شورای حکام مواجه خواهد شد.

به گزارش رویترز، آمریکا در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: «ما از ایران می‌خواهیم بدون تأخیر بیشتر، دسترسی لازم را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد».

در این بیانیه آمده‌است: «اگر ایران این کار را نکند، در روزهای آتی با دیگر اعضای شورا به دقت دربارهٔ پاسخی مناسب به آن رایزنی خواهیم کرد».

در شامگاه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد: ایران به آژانس دسترسی به سایت کرج را برای نصب دوربین‌های نظارتی جدید یا اطمینان حاصل کردن از اینکه تولید قطعات سانتریفیوژ در این کارگاه از سر گرفته شده، نداده‌است.

آژانس اعلام کرد که ایران از روزهای ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر (۲۹ تا ۳۱ شهریور) به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه سرویس تجهیزات نظارت آژانس را داده و اجازه داده شده تا کارت ذخیره دوربین‌ها در تمامی مکان‌های ضروری در ایران به جز کارگاه ساخت تجهیزات سانتریفیوژ در مجمع تسا در کرج تعویض شود.

براساس این بیانیه، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است که تصمیم ایران در اجازه ندادن به آژانس برای دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج بر خلاف شرایط توافق شده در بیانیه مشترکی است که روز ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) با محمد اسلامی مدیر کل سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس‌جمهور ایران حاصل شده‌است.

دو هفته پیش، گروسی در آخرین لحظات جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرد و با مقامات ایرانی دربارهٔ نگهداری تجهیزات نظارت موافقت کرد. اقدامی که باعث شد کشورهای غربی از محکومیت ایران در نشست فصلی آژانس خودداری کنند.

کارگاه مونتاژ سانتریفیوژها در کرج در ماه ژوئن گذشته مورد حمله قرار گرفت و ایران آن را یک اقدام خرابکارانه اسرائیلی توصیف کرد.

گفته می‌شود که خسارات جزئی به ساختمان وارد شده‌است.

پس از این حمله، نیویورک تایمز گزارش داد که این کارخانه یکی از مراکز اصلی تولید سانتریفیوژهایی است که در تأسیسات غنی سازی اورانیوم فردو و نطنز استفاده می‌شود.

یک منبع آگاه گفت: «ظاهراً این هواپیمای بدون سرنشین مهاجم از داخل ایران از محلی در نزدیکی کارخانه بلند شده‌است».

گزارش آژانس بین‌المللی در اوایل ماه جاری نشان داد که یکی از دوربین‌های آن در این کارخانه خراب شده و دوربین دیگر «به‌طور جدی آسیب دیده‌است». این گزارش نشان می‌دهد که واقعیت این حادثه بدتر از آن چیزی است که ایران به آن اذعان کرده‌است.

آژانس در گزارش دوم در مورد ایران، گفت که از چهار دوربین نظارتی متعلق به آژانس که در کارگاه نصب شده بود، یکی از بین رفت و دیگری به شدت آسیب دید. ایران گفت که آن را قبل از ارائه به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برداشته است.

اما در این گزارش آمده‌است که «واحد ذخیره و ضبط اطلاعات» دوربین خراب شده از جمله اقلام ارائه شده توسط ایران نیست. وی افزود که آژانس روز دوشنبه از تهران خواسته‌است که آنها را پیدا کرده و شفاف سازی کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای