نورلند به «الشرق الاوسط»: لیبی به عقب بازنمی‌گردد

نورلند به «الشرق الاوسط»: لیبی به عقب بازنمی‌گردد

فرستاده آمریکا گفت که سلب اعتماد از دولت چیزی را تغییر نمی‌دهد
دوشنبه, 27 سپتامبر, 2021 - 00:00
نورلند در طرابلس اواسط ماه جاری (AP)

با وجود تشدید مجدد اختلافات بین طرف‌های لیبی، ریچارد نورلند سفیر آمریکا و فرستاده ویژه ایالات متحده به لیبی، مخالف بسیاری از نگرانی‌ها در داخل و خارج از لیبی دربارهٔ آینده روند سیاسی در این کشور است.

نورلند در مصاحبه با «الشرق الاوسط» معتقد است که سیاستمداران لیبیایی «آگاه هستند که برگزاری انتخابات تنها راه تأمین مشروعیت و پیشبرد کشور است».

وی افزود: «من اطمینان دارم که به زودی قوانین قانونی برای سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان وجود خواهد داشت تا کمیسیون عالی انتخابات ملی بتواند آغاز روند انتخابات را به‌طور رسمی اعلام کند».

نماینده آمریکا تأکید کرد که «هدف اصلی ایالات متحده در حال حاضر کمک به مردم لیبی برای برگزاری انتخابات عادلانه است که نتایج آن مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته‌است، علاوه بر این، ما به دنبال کمک به تلاش برای حذف همه نیروهای خارجی از لیبی، هم روسی و هم ترکی هستیم».

وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم که همه بازیگران و مقامات عرصه سیاسی لیبی متوجه شده‌اند که انتخابات باید در زمان مقرر برگزار شود و از این راه بازگشتی وجود ندارد».

نورلند دربارهٔ موضع کشور خود در مورد تصمیم اخیر پارلمان لیبی برای سلب رای اعتماد خود از دولت لیبی گفت: «لیبی دارای یک دولت موقت است که (وحدت ملی) نام دارد و وظیفه اصلی آن آماده‌سازی راه برای انتخابات ۲۴ دسامبر است و رای مجلس نمایندگان این امر را تغییر نداده‌است».

وی اضافه کرد: «من در اواسط این ماه با نخست‌وزیر عبدالحمید الدبیبه ملاقات کردم و معتقدم که او متعهد به انجام وظایف دولت خود است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای