«کرونا».. مرگ‌ و میر به ۵ میلیون نفر رسید

«کرونا».. مرگ‌ و میر به ۵ میلیون نفر رسید

آمریکا در رتبه اول فوتی‌ها.. امیدواری جهانی به واکسیناسیون و درمان‌های جدید
یکشنبه, 3 اکتبر, 2021 - 00:00
پرچم‌های سفید روی چمن مقابل نشنال مال نزدیک کاخ سفید به یاد قربانیان کرونا (رویترز)

تعداد مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به «کووید -۱۹» در سراسر جهان به پنج میلیون نفر رسید، در حالی که نوع جهش‌یافته «دلتا» باعث افزایش مرگ و میر، به ویژه در میان افراد واکسینه نشده شده است.

در حالی که اعداد و ارقام بین سازمان‌های آماری متفاوت است، اکثر آنها به اتفاق آرا معتقدند که گونه های جهش یافته «کرونا»، به ویژه نوع بسیار مسری «دلتا»، در تسریع مرگ و میر در ماه‌های گذشته نقش داشته‌است.

بر اساس تجزیه و تحلیل خبرگزاری رویترز، نزدیک به یک سال طول کشید تا تعداد مرگ و میر Covid-19 به ۲٫۵ میلیون نفر برسد، در حالی که ۲٫۵ میلیون مرگ بعدی در ۲۳۶ روز ثبت شد.

بیش از نیمی از مرگ و میرهای جهانی در ایالات متحده، روسیه، برزیل، مکزیک و هند ثبت شده‌است.

به گزارش رویترز، طی هفته گذشته به‌طور متوسط روزانه هشت هزار مورد مرگ در سراسر جهان ثبت شده‌است که نشان دهنده پنج مورد مرگ در هر دقیقه است.

بر اساس سرشماری انجام شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، ایالات متحده پیشتاز شمار قربانیان جهانی است، زیرا روز جمعه تعداد قربانیان «کووید -۱۹» از مرز ۷۰۰ هزار نفر گذشت، تقریباً چیزی معادل جمعیت واشنگتن دی سی.

با نزدیک شدن به فصل زمستان، جهان روی گسترش کمپین‌های واکسیناسیون و صدور مجوز داروها و درمان‌های جدید، برای کنترل همه‌گیری چشم دوخته است.

کمپین‌های واکسیناسیون هنوز شاهد تفاوت گسترده بین کشورهای ثروتمند و کم درآمد جهان هستند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در حالی که برخی کشورها برنامه‌هایی را برای توزیع دوزهای تقویتی به شهروندان خود آغاز کردند، تنها ۲ درصد از جمعیت نیمی از کشورهای آفریقایی واکسن را به‌طور کامل دریافت کردند.

علاوه بر واکسن‌ها، داروی جدیدی که توسط شرکت آمریکایی «مرک» ساخته شده‌است، امید برای کنترل بیماری همه گیر را افزایش داده‌است.

به گفته کارشناسان، داروی تجربی جدید که به شکل قرص تولید می‌شود،  به دلیل توانایی آن در کاهش احتمال مرگ یا نیاز به بستری شدن در افرادی که بیشتر در معرض علائم شدید هستند، پیشرفتی در درمان ویروس کرونا محسوب می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای