اسرائیل: ایران راه طولانی برای دستیابی به «بمب» در پیش دارد

اسرائیل: ایران راه طولانی برای دستیابی به «بمب» در پیش دارد

تهران در بحبوحه تنش با باکو نسبت به «اقدامات احمقانه» هشدار داد
یکشنبه, 3 اکتبر, 2021 - 00:30
عکسی که ارتش ایران از طریق خبرگزاری «زوما» از مانورهای آن در نزدیکی مرز با آذربایجان در روز جمعه منتشر کرد (dpa)

اسرائیل علیرغم نگرانی‌های ناشی از اقدام تهران برای تسریع غنی سازی اورانیوم به سطوح بالا، فاش کرد که هنوز راه زیادی برای دستیابی ایران به بمب هسته ای وجود دارد.

سرلشکر تمیر هایمن رئیس اطلاعات نظامی اسرائیل به وب سایت «والاه نیوز» گفت که ایران به این زودی‌ها به بمب هسته ای دست نخواهد یافت.

اگرچه او اذعان کرد که سطح غنی سازی اورانیوم توسط ایران «نگران کننده» است، گفت: تا دستیابی به بمب اتمی مناسب که می‌تواند تهدیدی برای اسرائیل باشد، راه درازی در پیش است.

 هایمن در مصاحبه ای که بخش‌هایی از آن توسط روزنامه «جروزالم پست» منتشر شد، گفت: «مقادیر غنی شده (اورانیوم) اکنون در حجم‌هایی که قبلاً ندیده بودیم، قرار دارد، و این نگران کننده است. در عین حال، در همه جنبه‌های دیگر پروژه هسته ای ایران، ما پیشرفتی نمی‌بینیم.. نه در پروژه تسلیحاتی، نه در زمینه مالی و نه در هیچ بخش دیگری». بنابراین فاصله زمانی دقیق (قبل از رسیدن ایران به تولید بمب) هنوز دو سال است و تغییری نکرده‌است.

وی افزود، اطلاعاتی که در اختیار اسرائیل است می‌گوید: «آنها (ایرانی‌ها) در حال حاضر به سمت بمب حرکت نمی‌کنند. شاید در آینده ای دور».

هایمن فاش کرد که ایران به خروج نیروهای خود از سوریه ادامه می‌دهد، اما گفت که «حزب‌الله» لبنان همچنان در آنجا «ریشه دارد».

وی هشدار داد که استفاده از کارت حزب‌الله علیه اسرائیل منجر به دو چیز می‌شود: تخریب و نابودی گسترده توانمندی‌ها و قابلیت‌های حزب و نابودی حکومت لبنان.

این در حالی است که ایران به مانورهای خود در نزدیکی مرز با آذربایجان ادامه می دهد. در این میان سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع ایران، به کسانی که وی آنها را «دشمن» توصیف کرد، هشدار داد که آنها «هزینه سنگینی» برای «هرگونه اقدام  نابخردانه و جهالت آمیز» خواهند پرداخت.

در مقابل، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز گفت که کشورش «همواره خیرخواه همسایگان خود بوده و هرگز تهدیدی را متوجه آنان نکرده است».

در بحبوحه افزایش تنش بین ایران و آذربایجان بر سر مسائلی از جمله روابط باکو با اسرائیل، صبح روز جمعه ارتش ایران مانور «فاتحان خیبر» را در نزدیکی مرزهای آذربایجان آغاز کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای