بازگشت سیف القذافی معادله را تغییر می‌دهد

بازگشت سیف القذافی معادله را تغییر می‌دهد

در انتظار تعیین موضع وی درباره انتخابات.. احتمال دیدار معاون المنفی و حامیان قذافی
یکشنبه, 3 اکتبر, 2021 - 08:00
سیف الاسلام القذافی (AP)

بازگشت سیف الاسلام، پسر سرهنگ معمر القذافی به صحنه سیاسی، تهدیدی است که ممکن است معادله بازی در لیبی تغییر دهد، به طوری که شایعه شده‌است که وی قصد دارد سخنانی خطاب به لیبیایی‌ها مطرح کند. همچنین انتظارات می رود که او ممکن است موضع خود را در مورد انتخابات ۲۴ دسامبر مشخص کند.

با این حال، هنوز کاملاً مشخص نیست که آیا سیف در واقع به دنبال نامزدی ریاست جمهوری است یا فقط قصد دارد از نامزدهای وابسته به وی در انتخابات پارلمانی حمایت کند.

علاوه بر این، منابع لیبی پیش‌بینی کردند که عبدالله اللافی نائب رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی، که دیروز سفر خود را به قاهره آغاز کرده بود، با حامیان القذافی دیدار کند.

در صورت تحقق این ملاقات، این نشانه جدیدی از تقریب نظرها بین برخی از طرف های قدرت جدید در لیبی و حامیان رژیم سابق خواهد بود.

بازگشت سیف الاسلام، چه با پیروزی و چه با شکست در انتخابات همراه باشد، یک دستاورد سیاسی برای این او خواهد بود؛ کسی که از سقوط حکومت سرهنگ (سیستم حکومتی تحت عنوان جماهیریه) در ۱۰ سال پیش، یا تحت تعقیب بوده است یا در زندان و یا قطع کامل ارتباط با دنیای خارج.

اگرچه نظرسنجی‌های ادعایی توسط هواداران رژیم سابق که میزان جدی بودن آنها مشخص نیست، می گویند سیف در صدر نامزدها قرار دارد، سوالاتی در مورد احتمال این امر از منظر حقوقی مطرح می‌شود، از جمله اینکه وی توسط دادگاه کیفری تحت تعقیب است و دادگاه تجدیدنظر در طرابلس به‌طور غیابی او را به اعدام محکوم کرده است.

در همین حال، بیانیه نمایندگان مجلس نمایندگان لیبی و «حکومت»، منتشرشده پس از دیدار شامگاه دیروز در رباط، از جامعه بین‌المللی خواست تا از روند انتخابات در لیبی حمایت کنند.

این بیانیه هیچ گونه همگرایی مثبتی در دیدگاه‌های دو طرف در مورد توافق آنها بر قانون انتخابات ریاست جمهوری نشان نداد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای