الجزائر آسمان خود را بر روی هواپیماهای نظامی فرانسه بست

الجزائر آسمان خود را بر روی هواپیماهای نظامی فرانسه بست

نارضایتی گسترده از اظهارات مکرون.. مطالبه «پاسخ به توهین»
دوشنبه, 4 اکتبر, 2021 - 00:45

در تازه‌ترین تنش بین الجزایر و فرانسه، الجزایر اعلام کرد حریم هوایی خود را به روی هواپیما‌های نظامی فرانسه می‌بندد.

پاسکال ایانی سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه گفت، «صبح یکشنبه وقتی برنامه پرواز دو هواپیما را چک می‌کردیم، متوجه شدیم که الجزایری ها اجازه پرواز هواپیماهای نظامی فرانسه را بر روی حریم هوایی خود متوقف کرده اند».

وی تاکید کرد که «هواپیماها باید برنامه های پرواز خود را مجددا تنظیم کنند، اما این اقدام هیچ پیامد مهمی برای عملیات نظامی ما در منطقه ساحل نخواهد داشت».

اقدام الجزایر برای بستن حریم هوایی خود بر روی جنگنده‌های فرانسوی در راستای اختلاف دیپلماتیکی است که در پی اظهارات جنجال‌برانگیز منتسب به امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه صورت گرفت و الجزایر آن را غیرمسئولانه و دخالت در امور داخلی خود توصیف کرد. 

 اظهارات مکرون دیروز خشم رسمی و مردمی در الجزایر را برانگیخت، اظهاراتی که به گفته ناظران بر سیستم سیاسی الجزایر و بخشی از تاریخ این کشور تأثیر گذاشت.

عبدالعزیز زیاری رئیس پارلمان و وزیر سابق نوشت که اظهارات مکرون «توهین به مردم الجزایر است که به موجب آن مقامات الجزایر باید در روابط خود با فرانسه تجدیدنظر اساسی کنند».

در حالی که سیاستمداران خواستار بحث در مورد قطع روابط با پاریس بودند، عبدالرزاق مقری رئیس حزب «جنبش برای جامعه صلح» اظهار کرد که «سخنرانی مکرون اعلام وضعیت جنگ علیه الجزایر است».

وی افزود: «اگر موقعیتی در سطح این توهین وجود نداشته باشد، کرامت الجزایری‌ها در خطر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای