آذربایجان، «جبهه جدید» بین ایران و اسرائیل

آذربایجان، «جبهه جدید» بین ایران و اسرائیل

در یک مجموعه به هم پیوسته از پرونده‌های امنیت، ثروت و ائتلاف‌ها.. «الشرق الاوسط» مواضع طرف‌های مربوطه را بررسی می‌کند
سه شنبه, 5 اکتبر, 2021 - 10:15

منابع دیپلماتیک عربی به «الشرق الاوسط» گفتند که آذربایجان، علاوه بر دیگر جبهه‌های زمینی و دریایی، به «جبهه جدیدی» بین اسرائیل و ایران تبدیل شده‌است.

همزمان با اولین سالگرد تحقق پیروزی آذربایجان بر ارمنستان در منطقه قره باغ، در زمینه امنیت، اقدامات انرژی و ائتلاف‌ها، یک مسابقه برای برگزاری مانور آغاز شده‌است.

آنکارا دیروز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش از امروز رزمایش نظامی خود را با ارتش آذربایجان در استان نقشوان باکو، نزدیک مرز ترکیه آغاز می‌کند.

این سومین مانور پس از مانورهای چند روز پیش ایران و مانورهای آذربایجان - پاکستان - ترکیه در ماه گذشته خواهد بود.

به گفته منابع دیپلماتیک، باکو «با همه طرف‌ها براساس موضع آنها در جنگ قره باغ، تعامل می‌کند که با توجه به این که این کشورها در نبرد قره باغ، حمایت زیادی از آن کرده‌اند، نگرش مثبت آن را نسبت به اسرائیل، پاکستان و ترکیه را نشان می‌دهد».

توافق روسیه، آذربایجان و ارمنستان برای متوقف کردن جنگ در سال گذشته به ترتیبی انجامید که مسکو یک حکومت نظامی برای توازن جدید ایجاد کرد که شامل افتتاح یک کریدور موازی با مرزهای ایران، بین آذربایجان و استان نخجوان بود و آذربایجان را به ترکیه و ترکیه را به دریای خزر متصل می‌کند.

این منابع گفتند که «اسرائیل از باکو حمایت نظامی کرده‌است و برای تقویت حضور خود در آذربایجان بهایی می‌خواهد، به این معنی که اسرائیل اکنون در مرزهای ایران است».

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی با همتای ارمنی خود در تهران گفت که ایروان نسبت به نگرانی تهران از حضور اسرائیل در منطقه شریک و هم نظر است.

این در حالی است که باکو تأکید کرد که اتهامات «حضور قدرت‌های سوم در نزدیکی مرز بین آذربایجان و ایران بی اساس است».

علاوه بر این، نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز وزیر امور خارجه، ایران را تهدید کردند که تل آویو به تلاش برای ترور تجار اسرائیلی در قبرس پاسخ می‌دهد.

آنها پس از دستگیری یک فرد مسلح در ارتباط با این اقدام احتمالی علیه اسرائیلی‌ها گفتند که افراد درگیر را مسئول می‌داند.

در مقابل سفارت ایران اعلام کرد که «این اتهامات بی اساس است».

روزنامه «الشرق الاوسط» در شماره امروز سه شنبه خود پرونده تشدید تنش بین ایران و آذربایجان و ابعاد ژئوپلیتیک آن را بررسی می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای