شهروند آمریکایی زندانی در ایران به جراحی فوری نیاز دارد

شهروند آمریکایی زندانی در ایران به جراحی فوری نیاز دارد

سه شنبه, 5 اکتبر, 2021 - 13:00
باقر نمازی و پسرش سیامک (آرشیویی - رویترز)

خانواده یک شهروند ایرانی - آمریکایی ممنوع الخروج از ایران روز (دوشنبه) اعلام کرد این فرد با خطر مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و باید ظرف چند روز تحت عمل جراحی قرار گیرد. آنها همچنین خواستار اجازه خروج وی از ایران شدند.

دادگاه ایران سال گذشته، حکم صادره علیه باقر نمازی مقام سابق صندوق کودکان سازمان ملل متحد را تخفیف داد و به وی اجازه داد به دلایل سلامتی زندان را ترک کند.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، وکیل وی گفت که مقامات از صدور گذرنامه ایرانی برای وی خودداری کرده‌اند تا تهران را ترک کند، زیرا تهران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

نمازی ۸۴ ساله که پسرش سیامک نیز در زندان به سر می‌برد، از ۹۵ تا ۹۷ درصد انسداد در عروق اصلی خونرسانی به مغز رنج می‌برد.

به گفته خانواده نمازی، وی حداکثر طی ۷ تا ۱۰ روز دیگر نیاز به جراحی دارد.

بابک نمازی برادر سیامک، در یک کنفرانس ویدئویی، در حالی که اشک می‌ریخت، گفت که خانواده «از هم پاشیده» است و این «شکنجه ای است که من، برای بدترین دشمنم هم آرزو نمی‌کنم».

وی افزود: «این پایانی نیست که پدرم شایسته آن باشد. پدرم فردی فداکار است که عمر خود را در خدمت مسائل عمومی گذرانده‌است».

وکیل خانواده نمازی در نامه ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه سلامت جسمی و روحی تأکید کرد که پرونده باقر «بسیار جدی و فوری» است. وی افزود: «باقر در شرایط فعلی خود با خطر جدی تشنج روبرو است که می‌تواند کشنده باشد».

نمازی می‌تواند در ایران تحت عمل جراحی قرار گیرد، اما وکیل وی گفت که پس از ۴ سال بازداشت بسیار خسته است و خطرات ابتلا به «کووید -۱۹» بسیار زیاد است.

جرد گینسر مشاور بین‌المللی خانواده گفت باقر نمازی «آزاد» است و باید اجازه خروج از ایران به آن داده شود. وی اضافه کرد که این خانواده مستقیماً از اعضای دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا درخواست کمک کردند. وی افزود: اکنون زمان اقدام است. من از رئیس‌جمهور بایدن می‌خواهم که شخصاً در تحقق این امر مشارکت داشته باشد.

باقر نمازی در فوریه ۲۰۱۶ هنگامی که به امید کمک به پسرش سیامک، تاجر بازداشت شده، راهی تهران شد، در بازداشت موقت قرار گرفت.

سیامک نمازی به دلیل محکومیت به اتهام همکاری با دولت متخاصم به ۱۰ سال حبس در محکوم شد، اما خانواده وی به شدت آن را رد می‌کنند. او می‌گوید که مورد بازجویی شدید در مورد همکاری قبلی خود با موسسات آمریکایی قرار گرفته‌است.

در این نامه آمده‌است که سیامک نمازی واکسن چینی ضد کرونا، سینوفارم را در ماه اوت دریافت کرده‌است، اما او در «شرایط غیربهداشتی» در یک سلول «شلوغ» در زندان اوین به سر می‌برد.

وضعیت شهروندان آمریکایی یکی از موضوعات اصلی اختلاف بین واشینگتن و تهران است. دولت بایدن از مقامات ایرانی خواسته‌است تا همه آمریکایی‌های تحت بازداشت خود را آزاد کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای