آمریکا در صورت شکست دیپلماسی با ایران، «راه‌های دیگری» را در پیش می‌گیرد

آمریکا در صورت شکست دیپلماسی با ایران، «راه‌های دیگری» را در پیش می‌گیرد

سه شنبه, 5 اکتبر, 2021 - 07:30

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که مقامات عالی‌رتبه این کشور امروز سه شنبه، به همتایان اسرائیلی خود اطلاع خواهند داد که دولت بایدن همچنان به دیپلماسی با ایران متعهد است، اما در صورت لزوم، برای اطمینان از عدم دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای «راه‌های دیگری» را در پیش خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام گفت: سفر ایال هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل به واشنگتن، به این دو متحد اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و «ارزیابی اولیه» از میزان پیشرفت برنامه هسته‌ای تهران را توسعه دهند.

این مقام که خواست اسمی از او برده نشود، گفت: «کارشناسان آمریکایی معتقدند از زمان خروج ترامپ از توافق هسته ای، زمانی که ایران برای جمع‌آوری اورانیوم غنی شده جهت ساخت بمب اتمی نیاز دارد، از ۱۲ ماه به مدت زمانی حدود چند ماه کاهش یافته‌است».

این مقام پیش از مذاکرات هولاتا با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت: «این به وضوح بسیار نگران کننده است». ایران همواره تولید سلاح هسته ای را تکذیب کرده‌است.

این مقام آمریکایی در ادامه به رویترز گفت در جلسه امروز، طرف آمریکایی بر تعهد دولت جو بایدن به اتخاذ «دیپلماسی» در قبال ایران تأکید خواهد کرد اما برای اطمینان از عدم دستیابی تهران به سلاح اتمی، آماده درپیش‌گرفتن «راه‌های دیگر» نیز است.

پیش‌تر نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل، از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» در قبال ایران خبر داده بود.

این مقام آمریکایی اضافه کرد که «ایرانی‌ها نشانه‌هایی را به تعدادی از طرفین ارسال می‌کنند که به نظر آنها را آماده بازگشت به وین نشان می‌دهد اما باید دید آیا آنها مجدداً در این روند مشارکت خواهند کرد یا نه».

او ادامه داد: «اگر دیپلماسی پاسخ ندهد، قطعاً راه‌های دیگری نیز وجود دارد. ما به تلاش برای عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی تعهد کامل داریم».

این مقام آمریکایی در پاسخ به احتمال نظامی‌بودن «راه‌های دیگر» این کشور، بدون این‌که جزئیاتی در اختیار قرار بدهد، گفت: «آماده خواهیم بود تا اقدامات لازم را انجام دهیم».

بنت سیاستمدار راست افراطی که در ماه ژوئن به ریاست ۱۲ ساله بنیامین نتانیاهو پایان داد، به وضوح اعلام کرد که می‌خواهد بایدن موضع خود را در قبال ایران، دشمن اصلی اسرائیل، سخت‌تر کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای