عراق؛ پارلمان منحل شد.. تبدیل دولت به کابینه پیشبرد امور

عراق؛ پارلمان منحل شد.. تبدیل دولت به کابینه پیشبرد امور

۱۲ کشور غربی انتخابات پارلمانی را «فرصتی برای رسیدن به دموکراسی» دانستند
پنجشنبه, 7 اکتبر, 2021 - 09:45
یک زن روز گذشته در کنار پوسترهای انتخاباتی در شهر بصره جنوب عراق ایستاده‌است (خبرگزاری فرانسه)

عراق از روز یکشنبه، خود را برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی آماده کرده‌است ، انتخاباتی که قرار است نتایج آن روند سیاسی را در سال‌های آینده مشخص کند. عراق همچنین از امروز پنج شنبه، پس از موافقت با انحلال چهارمین دوره مجلس نمایندگان در آستانه برگزاری انتخابات تازه، فاقد پارلمان خواهد بود.

بشیر حداد نایب رئیس دوم پارلمان عراق دیروز چهارشنبه گفت که انحلال پارلمان نیازی به برگزاری جلسه برای این منظور ندارد، زیرا این تصمیم قبلاً گرفته شده‌است.

الحداد اظهار کرد که «نیازی به تشکیل جلسه برای انحلال پارلمان نیست… پارلمان در ۳۱ مارس به انحلال خود در هفتم اکتبر رای داده‌است». وی اعلام کرد که «این تصمیم از فردا (امروز پنج شنبه)، هفتم اکتبر، اجرایی می‌شود».

با انحلال پارلمان، نمایندگان به دلیل کارزارهای انتخاباتی طولانی که بیش از سه ماه طول کشید، میسر نخواهند بود که حد نصاب جلسات خود را برگزار کنند، این در حالی که قرار است مدت یک ماه تا انتخابات، دولت فعلی به ریاست مصطفی الکاظمی نیز به‌طور خودکار و به منظور آمادگی برای برگزاری انتخابات پارلمانی به یک دولت موقت برای پیشبرد امور تبدیل شود.

انتخابات پارلمانی قرار بود، دو سال پس از آغاز اعتراضات مردمی بی‌سابقه در عراق، موقعیت نامزدهای غیر سنتی یا «مستقل» را تقویت کند. با این حال، آنها ممکن است در نهایت به احزاب سنتی بپیوندند که برخی از آنها قبلاً بخشی از این احزاب بودند.

با توجه به رقابت شدید بین احزاب سیاسی، به ویژه فراکسیون‌های بزرگ پارلمانی در پارلمان فعلی، به ویژه ائتلاف «سائرون» که نماینده جنبش صدر است و ائتلاف «الفتح» که شامل نامزدهای الحشد الشعبی است، احزاب سیاسی به دنبال کسب اکثریت کرسی‌ها یعنی ۳۲۹ کرسی در پارلمان هستند.

در آستانه انتخابات روز یکشنبه، وزرای خارجه ۱۲ کشور غربی تأکید کردند که «فرصتی» برای عراقی‌ها وجود دارد تا پس از مواجهه با «خشونت و ارعاب» فرایند «آزاد و عادلانه ای» را برای تعیین سرنوشت خود انجام دهند.

وزیران اروپایی معتقدند که این انتخابات زودهنگام «فرصتی برای رای‌دهندگان عراقی است تا به‌طور دموکراتیک دربارهٔ آینده خود تصمیم بگیرند».

وزرای خارجه ایالات متحده، استرالیا، کانادا، دانمارک، فنلاند، آلمان، ایتالیا، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد و بریتانیا در واشنگتن بیانیه ای صادر و از آمادگی کمیساریای عالی مستقل انتخابات در عراق برای انتخابات ۱۰ اکتبر استقبال کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای