درآمد بیش از ۱۰ میلیارد دلاری صنعت بازیافت برای دولت سعودی

درآمد بیش از ۱۰ میلیارد دلاری صنعت بازیافت برای دولت سعودی

رییس شرکت سرمایه گذاری در صنعت بازیافت: ۲۳ هزار شغل از طریق همکاری های کلان با بخش خصوصی     
دوشنبه, 4 اکتبر, 2021 - 15:15
صنعت بازیافت به کسب و کار آینده دار چند میلیارد دلاری و شغل ساز در سعودی تبدیل شده است (الشرق الاوسط)

مهندس زیاد الشیحه رییس اجرایی شرکت سرمایه گذاری صنعت بازیافت سعودی موسوم به سرک گفت «رسیدن به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ در زمینه بازیافت باعث پررنگ شدن نقش «طرح سعودی سبز» می شود. طبق این طرح ۹۴ درصد مواد زاید جامد تا ۲۰۳۵ به محل ویژه دفن آنها منتقل خواهند شد».

الشیحه در نشست مجازی «زمینه های آینده دار بازیافت برای کارآفرینان سعودی» افزود «سرمایه گذاری در بخش اقتصاد سبز آینده دار در سعودی به طور مستقیم دستکم بیش از ۲۳ هزار شغل ایجاد می کند و تولید ناخالص داخلی را به بیش از ۳۷ میلیارد ریال (ده میلیارد دلار) می رساند و کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد. این برنامه با همکاری بین بخش دولتی و بخش خصوصی اجرا خواهد شد».

روسای اتاق های بازرگانی سعودی در این نشست حضور داشتند.

او توضیح داد «شرکت سرمایه گذاری صنعت بازیافت سعودی از بدو تاسیس از طریق همکاری با وزارتخانه ها و سازمان ملی مدیریت پسماند برنامه راهبردی منظم و هدفمندی برای توسعه بخش اداره بازیافت تنظیم کرد تا سعودی از بهترین استراتژی در صنعت بازیافت برخوردار شود».

الشیحه یادآور شد «این شرکت برنامه های توسعه و تملک و عملیاتی کردن و سرمایه گذاری در فعالیت های متعدد در خصوص زباله های گوناگون را آغاز کرده که در این میان می توان به تاسیسات تفکیک و بازیافت زباله و تبدیل زباله به انرژی اشاره کرد. این برنامه آخر به برنامه ملی انرژی های تجدید پذیر کمک خواهد کرد».

این مقام سعودی توضیح داد «باید طبق برنامه تعیین شده برنامه انتقال مواد زاید جامد را با توجه به الگوهای کشورهای جهان اجرا کرد. برنامه انتقال مواد زاید جامد و افزایش حجم بازیافت طرح بلند پرواز با قابلیت اجرایی است که این سازمان بدین منظور از الگوهای جهانی مناسب و فناوری های مدرن استفاده خواهد کرد».

زیاد الشیحه یادآور شد «همکاری های راهبردی و سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صنعت بازیافت سعودی نقش کلیدی برای عبور از این چالش در مدتی کوتاهتر از کشورهای دیگر ایفا می کند. پروسه انتقال مواد جامد زاید به محل دفن ویژه آنها در برخی کشورهای گروه ۲۰ و نیز دیگر کشورهای پیشرفته ۲۰ ۲۵ سال طول کشید».

الشیحه درباره مرحله های مختلف و روش های بازیافت زباله برای رسیدن به هدف مد نظر توضیح داد «رنگ بندی سطل ها و تفکیک زباله از یک سطل بزرگ به سه سطل بزرگ یکی از این راهکارها است که با توجه به الگوهای جهانی انجام می شود. سطل ها به رنگ سبز برای مواد خوراکی و ضایعات گیاهی و رنگ آبی به زباله های قابل بازیافت مثل کاغذ و روزنامه و پلاستیک و مقوا و اسپری و غیره و رنگ سیاه به بقیه زباله ها تقسیم می شوند».

یکی دیگر از محورهای این جلسه درباره راهکارهای بازیافت زباله در سعودی و تنظیم راهکار جامع و سراسری و افزایش همکاری بین بخش خصوصی و بخش دولتی با توجه به فناوری های روز و الگوهای مناسب جهانی بود.

الشیحه خاطر نشان کرد « شرکت سرمایه گذاری صنعت بازیافت سعودی برای کاهش ۱۳ میلیون تنی گازهای گلخانه ای در سال می کوشد که معادل ده درصد اهداف طرح سعودی سبز است. تولید انرژی و سوخت از زباله از برنامه های دیگر این نهاد است».

الشیحه تاکید کرد «شرکت سرمایه گذاری صنعت بازیافت سعودی برای پیشرو بودن در حوزه اقتصاد سبز از طریق جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و افزایش محتوای بومی و انتقال فناوری و اجرای الگوهای معتبر جهانی از طریق سرمایه گذاری در حوزه های مرتبط با پسماند تلاش می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای