حمیدتی: پلیس و اطلاعات را فقط به رئیس‌جمهور منتخب واگذار می‌کنیم

حمیدتی: پلیس و اطلاعات را فقط به رئیس‌جمهور منتخب واگذار می‌کنیم

تروئیکا از دولت برای پایان‌دادن به اعتراضات در شرق سودان حمایت می‌کند
شنبه, 9 اکتبر, 2021 - 08:45
محمد حمدان دقلو (حمیدتی) - (رویترز)

محمد حمدان دقلو (همدتی) نائب رئیس اول شورای حاکمیت در سودان، بحران جدیدی را با شریک غیرنظامی خود در دوره انتقالی ایجاد کرد، جایی که او متعهد شد که سرویس اطلاعات کشور و نیروهای پلیس را به جریان غیرنظامی تحویل ندهد، زیرا آنها آژانس‌های نظامی هستند.

دقلو گفت: «این دو نهاد دستگاه‌های نظامی هستند و ما آنها را فقط به رئیس‌جمهور منتخب تحویل می‌دهیم».

وی دولت غیرنظامی را متهم کرد که می‌خواهد این دو سازمان را برای اعمال سرکوب و بازگرداندن حکومت قراقوش (قراقوش حاکمی در دوره صلاح‌الدین ایوبی که به صدور فرمان‌های عجیب و غریب معروف است) کنترل کند.

وی در عین حال وجود هرگونه شرط و شروط یا صحبت در مورد واگذاری ریاست شورای حاکمیت به غیرنظامیان مطابق سند قانون اساسی را تکذیب کرد.

از سوی دیگر، خالد عمر یوسف نخست‌وزیر سودان متعهد شد با اظهارات حمیدتی به طور جدی و شدید برخورد کند. وی این اظهارات را نقض قانون اساسی حاکم بر دوره انتقالی دانست.

از سوی دیگر، کشورهای تروئیکای غربی (ایالات متحده، بریتانیا و نروژ) حمایت کامل خود را از اقدامات دولت غیرنظامی در سودان برای جلوگیری از بستن جاده‌ها و بنادر در شرق این کشور اعلام کردند. آنها از خطر بسته شدن بنادر و خفه‌کردن اقتصاد کشور و شهروندان آن انتقاد کردند.

یک گروه حامی روند صلح در سودان نیز در بیانیه ای که روز گذشته سفارت آمریکا در خارطوم آن را منتشر کرد، گفت: «این گروه به دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان ملحق شده و خواستار پایان محاصره بنادر و زیرساخت‌های حمل و نقل در شرق سودان شده است».

این سازمان از رهبران سیاسی در شرق سودان خواسته است به جای ادامه آسیب رساندن به اقتصاد ملی، پیشنهاد دولت برای رسیدگی به شکایات خود از طریق گفت‌وگوی سیاسی را بپذیرند.

کشورهای تروئیکا متعهد شدند که به کار خود برای رفع چالش‌های توسعه‌ای که مردم شرق سودان با آن روبرو هستند ادامه دهند و از جامعه بین‌المللی خواستند تا از تلاش های دولت سودان برای حل مشکل و پایان محاصره حمایت کامل کند.

شرق کشور و بنادر آن در دوره اخیر بسته مانده که باعث بحران و کمبود کالاهای اساسی مانند دارو و نان شده است، به طوری که صف‌های طولانی شهروندان دوباره در مقابل نانوایی‌ها به چشم می خورد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای