انفجار مرگبار در مسجد شیعیان در قندوز افغانستان 

انفجار مرگبار در مسجد شیعیان در قندوز افغانستان 

سرویس‌های اطلاعاتی منطقه بر هماهنگی تلاش‌ها علیه «داعش خراسان» تاکید کردند
شنبه, 9 اکتبر, 2021 - 00:45
نیروهای طالبان در حال بررسی آوارهای برجای مانده از انفجار انتحاری در مسجد شیعیان قندوز (آژانس عکس اروپا)

انفجار مرگبار روز گذشته جمعه، در مسجد شیعیان قندوز در شمال شرق افغانستان، دولت جدید «طالبان»، همزیستی گروه‌های مختلف کشور و رابطه کابل با کشورهای همسایه را در برابر یک آزمون سخت و دشوار قرار داده است. 

در مرگبارترین حمله از زمان به دست گرفتن قدرت از سوی طالبان و خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، یک انفجار در داخل یک مسجد شیعیان در ولایت قندوز در شمال افغانستان ، دست‌کم 55 نفر کشته شدند. 

به گزارش خبرگزاری دولتی افغانستان (بختار)، انفجار در مسجد «سید آباد» در منطقه «خان آباد» ولایت قندوز همچنین دست‌کم 143 زخمی برجای گذاشته است. تصاویر تلویزیونی اجساد زیر آوار در داخل مسجد را ثبت کردند.

گروه داعش – شاخه خراسان در بیانیه‌ای حمله انتحاری به مسجد شیعیان در شهرستان سیدآباد ولایت قندوز افغانستان را بر عهده گرفت.

این گروه گفت که این انفجار در مسجد شیعیان هزاره توسط یکی از نیروهای آن به وسیله انفجار کمربند انفجاری عملیاتی شد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی، فرد انتحاری از اقلیت ایغورهای چین است.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان غربی نسبت به امکان استفاده ابزاری از داعش توسط سرویس‌های اطلاعاتی منطقه برای ضربه‌زدن به کشورهای رقیب خود ابراز نگرانی کردند. 

سرویس اطلاعات پاکستان اخیرا همایشی منطقه‌ای با حضور رؤسای دستگاه های اطلاعاتی برای بررسی تهدیدهای ناشی از وجود داعش در افغانستان برگزار کرده است. 

رؤسای دستگاه های اطلاعاتی ایران، چین، روسیه، پاکستان و برخی از کشورهای آسیانه میانه حاضر در این همایش بر هماهنگی تلاش‌ها علیه «داعش خراسان» و کمک به طالبان در برخورد با تهدیدهای ناشی از این گروه تاکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای