«نقشه روسیه» به مرز سوریه و اردن رسید

«نقشه روسیه» به مرز سوریه و اردن رسید

دو شبه‌نظامی «طرفدار ایران» در حمله اسرائیل در نزدیکی حمص کشته شدند
یکشنبه, 10 اکتبر, 2021 - 10:15
مرکز حل و فصل وابسته به پلیس روسیه در منطقه نصیب در مرز با اردن (درعا 24)

مراحل اجرا و تطبیق «نقشه روسیه» در جنوب سوریه در پی توافقات «حل و فصل» بین مخالفان و نیروهای رژیم، تحت نظارت و حمایت افسران پایگاه حمیمیم روسیه در حومه لاذقیه به مرزهای اردن رسید.

نیروهای پلیس نظامی روسیه و رژیم سوریه صبح دیروز شنبه، وارد منطقه نصیب، در مجاورت مرز اردن شدند. آنها مرکز تحویل اسلحه سبک و متوسط و حل و فصل وضعیت افراد تحت تعقیب نصیب و حومه آن در ساختمان شهرداری را با هدف اجرای توافق نقشه جدید روسیه برای مناطق مورد سازش در جنوب سوریه تأسیس کردند. آخرین توافق در سال 2018 اجازه داد که سلاح در دست مبارزان سابق مخالف باقی بماند.

به گفته منابع محلی از نصیب، مرکز حل و فصل در این شهر با حضور یک کمیته امنیتی وابسته به رژیم برای انجام حل و فصل با نیروهای پلیس روسیه و نیروهای امنیتی نظامی محلی از منطقه افتتاح شد. 

این مرکز که با حضور بزرگان و رهبران محلی راه اندازی شد، منجر به حفاظت از جاده عمان-دمشق پس از باز شدن گذرگاه نصیب بین دو کشور می شود.

منابع آگاه گفتند که «نقشه روسیه» طی چند روز آینده همچنین شامل شهرهای الجیزه و المتاعیه در حومه شرقی درعا می شود و این توافق مناطق مجاور مرز اردن و ایستگاه های پلیس در محدوده اداری شهر درعا در جنوب غربی سوریه را نیز در برمی گیرد.

از سوی دیگر، حمله موشکی اسرائیل، جمعه شب - شنبه، به فرودگاه نظامی در حومه شرقی حمص، در مرکز سوریه، منجر به کشته شدن دو نیروی خارجی شد که تصور می شود «طرفدار ایران» باشند. به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه، همچنین در این حمله شماری از سوری ها زخمی شدند.

دیده بان روز گذشته گفت: «در این حمله که پایگاه هوایی T-4 در استان حمص را هدف قرار داد، دو فرد خارجی کشته شدند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای