تحول بی سابقه در مصارف داخلی برق در سعودی 

تحول بی سابقه در مصارف داخلی برق در سعودی 

رفتار مصرف برق مشترکین در کاهش مصرف موثر است
دوشنبه, 11 اکتبر, 2021 - 14:15
برآورد می شود مصرف برق در سعودی در دهه کنونی کاهش پیدا کند (الشرق الاوسط)

تقاضا برای برق در سعودی پس از برقراری نظام کارآمد قیمت گذاری در حوزه انرژی دستخوش تحول شده و برای اولین بار در چند دهه گذشته کاهش یافته است. این نشان می دهد که رفتار مصرف برق مشترکین دچار تحول ساختاری و اساسی شده و روند تقاضا برای برق در بلند مدت را در هاله ای از ابهام قرار داد.

مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی ملک عبد الله یا "KAPSARK " در گزارش خود پیش بینی کرده که افزایش تقاضا برای برق در سعودی در ده سال آینده کاهش چشمگیری پیدا می کند و تا ۲۰۳۰ به ۳۶۵.۴ تیراوات در ساعت می رسد.

در این گزارش آمده تقاضا در حوزه صنعتی و خدمات نسبت به بخش مسکن بسیار سریع تر می شود اما مسکن تا ۲۰۳۰ با بیشترین تقاضا مواجه خواهد بود. چهار گزینه برای اصلاح تعرفه برق و افزایش کارآمدی در نظر گرفته شده که در صورت موفقیت این پروژه می تواند منجر به صرفه جویی بسیار زیاد در انرژی شود.

این گزارش خاطر نشان کرد «اگر تعرفه برق در سعودی با متوسط قیمت در کشورهای گروه ۲۰ همسان شود تقاضا برای برق کاهش یافته و تا ۲۰۳۰ به ۷۱.۶ تیراوات می رسد. اصلاح تعرفه برق و افزایش کارآمدی در چند ماه آینده می تواند تقاضا برای برق را به ۱۱۸.۷ تیراوات در ساعت برساند. ضمنا گزینه های رویکرد بدیل را باید در نظر گرفت و مزایای ذخیره سازی و کاهش مصرف انرژی سود سرشار اقتصادی خواهد داشت و می تواند تا حدودی از فشار سیستم انرژی سعودی بر بودجه کشور بکاهد».

طبق گزارش «برآورد درباره تقاضا برای سوخت در آینده معیاری برای نیازمندی های سرمایه گذاری در حوزه افزایش گنجایش و توسعه زیرساختارهای مربوطه است. ضمنا برق قابلیت ذخیره سازی در ابعاد وسیع ندارد و به این دلیل باید مواظب عوامل اصلی افزایش تقاضا و تحولات احتمالی در بازار باشیم تا هزینه های نظام انرژی را کاهش دهیم».

تقاضا برای برق در سعودی پس از توسعه این حوزه در اوایل دهه هفتاد میلادی با توجه به رشد فزاینده جمعیت و رشد اقتصادی و کاهش قیمت سوخت روند صعودی داشته است.

به گفته گزارش KAPSARKتقاضا برای برق در سعودی در ۲۰۱۸ به ۲۹۹.۲ تیراوات در ساعت رسید و سعودی چهاردهمین کشور پرمصرف برق دنیا شد. مصرف برق سعودی و کشورهای پرجمعیت تر مثل مکزیک برابر است. ضمنا مصرف برق در سعودی و کشورهای پیشرفته مثل ایتالیا به یک اندازه است که البته باید این را هم در نظر گرفت که طبق گزارش بانک جهانی تولید ناخالص داخلی ایتالیا و سعودی در ۲۰۱۹ به ترتیب بالغ بر ۲۱۵۱.۴ میلیارد دلار و ۷۰۴ میلیارد ریال بوده است.

دولت سعودی از طریق توسعه و استفاده حداکثری از نیروگاه های گازی کارآمد مشکل مصرف فزاینده سوخت در چند سال گذشته را حل کرد و بدین ترتیب وابستگی کشور به نفت و محصولات پالایشگاهی برای تولید برق کاهش پیدا کرد. 

برنامه های متنوع دولت سعودی برای بهینه سازی و بهبود بهره وری مصرف انرژی در ۲۰۱۰ از طریق تشکیل سازمان بهره وری انرژی آغاز شد.

فاز اول و دوم برنامه اصلاح تعرفه برق در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ اجرا شدند.

اصلاح تعرفه برق و اقدامات بهبود بهره وری مصرف انرژی در سعودی بی سابقه است و بدین ترتیب نمی توان آثار احتمالی سیاست های دولت در بخش تقاضا در آینده را از طریق الگوهای پیشین ارزیابی کرد.

گزارش مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی ملک عبد الله تاکید کرد افزایش و تقویت جنبه های سیستماتیک و کارشناسانه و تحقیقی برای پیش بینی تقاضا برای سوخت حائز اهمیت است و از این طریق می توان تصور درست و دقیق تری درباره تقاضا در آینده داشت چون در گزارش های کارشناسانه و تحقیقی از ابزارهای تحلیلی پیشرفته برای رصد نوسانات بازار و رفتار مصرف کنندگان استفاده می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای