هشدار اتحادیه اروپا به ایران: زمان در حال پایان است

هشدار اتحادیه اروپا به ایران: زمان در حال پایان است

شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 00:00
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (AP)

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای پذیرش مقامات ایرانی در بروکسل اعلام کرد، اما او در عین حال از ایران خواست زمان بیشتری را از دست ندهد و به میز مذاکره درباره برنامه هسته‌ای خود بازگردد.

بورل در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «من می دانم که ایرانی ها به نوعی خواهان مذاکرات مقدماتی با من به عنوان هماهنگ کننده و برخی دیگر از اعضای شورای توافق هسته ای ایران در سال 2015 هستند». وی افزود: «من برای این موضوع آماده هستم، اما زمان برای نجات توافق در حال اتمام است».

انریکه مورا مذاکره کننده اتحادیه اروپا و مسئول این پرونده، روز پنجشنبه به تهران سفر کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی از دولت ایران خواست مذاکرات متوقف شده را از ماه ژوئن از سر بگیرد.

وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرد که «دو طرف توافق کردند در روزهای آینده در بروکسل مذاکرات را ادامه دهند».

بورل افزود: «نمی توانم تاریخ دقیقی را اعلام کنم، اما در صورت لزوم آماده ملاقات با آنها هستم». با این حال، او پنجشنبه در واشنگتن با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا رایزنی کرده است.

واشنگتن در سال 2018 به طور یکجانبه از توافق بین المللی خارج شد و دوباره تحریم ها را علیه تهران اعمال کرد. در مقابل، ایران به تدریج محدودیت هایی که بر اساس توافق بر برنامه هسته ای خود اعمال کرده بود، را نقض کرد.

مذاکرات غیرمستقیم وین بین واشنگتن و تهران در ماه آوریل و با میانجیگری سایر طرف های امضا کننده این توافق یعنی چین، روسیه، آلمان، فرانسه، بریتانیا و اتحادیه اروپا آغاز شد. اما از ماه ژوئن با انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، مذاکرات متوقف شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای