«جشنواره خرما» و رونق کشاورزی در العلا

«جشنواره خرما» و رونق کشاورزی در العلا

شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 15:45
  رقابت در مزایده خرما در جشنواره العلا (عکس: عبد الله الجابر)

دومین جشنواره سالانه خرما روز جمعه (۱۵ اکتبر) در استان العلا واقع در شمال غرب سعودی آغاز شد که به مدت ۳ هفته جمعه ها و شنبه ها در منطقه «الفرسان» برگزار می شود.

هیات پادشاهی استان العلا گفت که این جشنواره یکی از سری برنامه های اقتصادی و اجتماعی با مرکزیت کشاورزی است چون کشاورزی منبع درآمد عمده در این استان تلقی می شود. جشنواره همچنین در راستای برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی و ارتقای جایگاه سعودی و تبدیل شدن این کشور به صادرکننده بزرگ دنیا و تنوع بخشی به درآمدهای کشور و اشتغال زایی بیشتر برگزار می شود.

هیات پادشاهی استان العلا ضمن تاکید بر اهمیت این جشنواره خاطر نشان کرد که این رویداد نقش موثری در افزایش زمینه های تجاری و داد و ستد برای کشاورزان و مشتریان و افزایش فروش خرما دارد و مکان مهمی برای تبادل تجربیات و تمرکز بر بخش کشاورزی استان و افزایش آگاهی و دانش کشاورزان برای داشتن محصولات مرغوب و با کیفیت عالی طبق سلیقه مصرف کنندگان و شرط و شروط بازارهای جهان و افزایش توان رقابت محصولات خرما در العلا در بازار سعودی و بازارهای جهان به شمار می رود.


 

حضور گسترده در روز اول جشنواره (عکس: عبد الله الجابر)


«الشرق الاوسط» در حراجی خرما که روز جمعه (۱۵ اکتبر) آغاز شد با کشاورزان حاضر در این مراسم دیدار کرد. فضای خوش بینی برای آغاز فصل نوینی از رونق برای خرمای العلا اینجا را فراگرفته است و همه امیدوارند که حراجی خرمای العلا نقطه عطفی برای شناخته شدن و دسترسی آن در بازارهای جهان شود. کشاورزان از تسهیلات ارایه شده از سوی هیات پادشاهی العلا و جشنواره موفق پارسال ستایش کردند که در رونق بازار خرما و گسترش محصولات خرمای العلا در مناطق مختلف سعودی و جهان سهیم بوده است.

کشاورزان درباره اهمیت حفاظت از نخلستان های العلا در برابر مشکلات زیست محیطی و تداوم ارایه تسهیلات و کمک برای صادرات به خارج و ارتباط با شرکت های جهان صحبت کردند. بیش از ۲.۳ میلیون اصله درخت خرما در العلا وجود دارد.

 

جشنواره خرما یکی از مناطق جذب گردشگری در العلا و آشنایی با خرمای محلی است (عکس: عبد الله الجابر)


برنامه های گوناگونی در حاشیه جشنواره وجود دارد. کشاورزان محصولات خرمای خود را به نمایش می گذارند که انواع مرغوب و باکیفیتی مثل البرنی و المجدول و الصقعی و المبروم را در برمی گیرد. صنایع دستی محلی و قطعات عتیقه که بیانگر قدمت تاریخی استان العلا است در این جشنواره در معرض دید عموم قرار دارد. سازمان های دولتی و خصوصی گوناگون و علاقمندان به حوزه خرما مثل خریداران و سرمایه گذاران سعودی و خارجی در اینجا گرد هم می آیند و با کشاورزان محلی گفتگو می کنند. این رویداد اقتصادی و فصلی مهم در العلا گویای تاریخ و اصالت منطقه است.


 

استقبال گسترده از این جشنواره و خرمای البرنی پر فروش ترین های جشنواره (عکس: عبد الله الجابر)

نخلستان ها از جمله منابع درآمد کلیدی در شبه جزیره عرب بوده و هستند و این منطقه نخلستان های وسیعی را در خود جای داده است. خرما از نظر اجتماعی و مالی موقعیت مهمی در میان مردم عرب داشته و دارد و نمادی از بخشش و سخاوتمندی در ضیافت ها است و برای مبادله کالا به کالا استفاده می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای