تفاهمات پشت‌پرده تنش‌های انتخاباتی در عراق را کاهش داد

تفاهمات پشت‌پرده تنش‌های انتخاباتی در عراق را کاهش داد

نیروهای سیاسی پرنفوذ به دنبال «خرید» برندگان جنبش معترضان و افراد مستقل
یکشنبه, 17 اکتبر, 2021 - 09:30
بخشی از روند شمارش آرا توسط کارکنان کمیساریای عالی انتخابات عراق در بغداد (خبرگزاری فرانسه)

در حالی که همگان منتظر نتایج نهایی انتخابات عراق طی امروز یا فردا هستند، به نظر می رسد که تفاهمات پشت پرده که بین اکثر رهبران برنده و بازنده در حال انجام است، تنش ناشی از اعلام نتایج اولیه را کاهش داده است.

یک سیاستمدار ارشد عراقی به «الشرق الاوسط» گفت، «اولین لحظات اعلام نتایج اولیه انتخابات دشوار بود، به ویژه از آنجایی که نتایج برای بیش از احزاب زیادی غیرمنتظره بود که باعث شد حتی تصور اینکه نتایج نهایی می تواند معادله را تغییر دهد، نتواند سختی موقعیت را کاهش دهد».

به گفته این منبع، در زمانی که برندگان بزرگ به نظر می رسید بیشتر مشتاق آرامش و عدم اتهام زنی به کمیساریای عالی انتخابات در خصوص به تقلب هستند، متقاعد کردن بازندگان بزرگ برای پذیرش نتیجه یا انتظار تا زمان اعلام نتایج نهایی که معادله را تغییر نمی دهد، دشوار به نظر می رسید.

از سوی دیگر، پیروزی بیش از 30 نامزد جنبش اعتراضی اکتبر 2019 و نامزدهای مستقل نشان دهنده بزرگترین شگفتی های رخ داده در انتخابات بود.

 در حالی که به نظر می رسد پیش بینی ماهیت رابطه دو جریان پارلمانی شیعه، فراکسیون صدر (حدود 72 کرسی) و ائتلاف دولت قانون (حدود 36 کرسی) از یک سو و فراکسیون تشرین و مستقلین از سویی دیگر دشوار به نظر می رسد. به طوری که رابطه این دو قبل از انتخابات پارلمانی، در مورد ارائه پول هنگفت از سوی برخی از بلوک ها به این برندگان نوظهور برای پیوستن به جریان های سنتی وارد تنش شدیدی شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای