تهدید «متحدان ایران» به اعتراضات و سلاح.. رئیس‌جمهور عراق: اعتراض یک حق قانونی است

تهدید «متحدان ایران» به اعتراضات و سلاح.. رئیس‌جمهور عراق: اعتراض یک حق قانونی است

۷ شرط صدر برای گشایش در روابط با آمریکا
دوشنبه, 18 اکتبر, 2021 - 07:45

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق امروز دوشنبه، بر ضرورت اتحاد میان عراقی‌ها، افزایش روحیه گفت و گو و در اولویت قرار دادن منافع عالی کشور و همچنین برآورده کردن خواسته‌های مردم پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، برهم صالح در سخنانی به مناست ولادت پیامبر اکرم (ص) گفت: احترام به خواست مردم، قانون اساسی و روند مسالمت آمیز در کشور یک وظیفه ملی است.

وی افزود: اعتراض به نتایج انتخابات یک حق تضمین شده در قانون اساسی و قوانین انتخاباتی است و باید از راه‌های قانونی، مسالمت آمیز و بدون به خطر انداختن امنیت عمومی صورت گیرد.

رئیس‌جمهوری عراق احترام به حکومت و نهادهای آن و حفظ مسیر دموکراتیک در کشور را امانتی برآمده از فداکاری‌های ملت عراق طی دهه‌ها استبداد و خشونت و نیز امانت فداکاری عظیم نیروهای امنیتی کشور از ارتش و پلیس و الحشد الشعبی و پیشمرگه دانست که برای ایستادن در برابر تروریسم و حفاظت از انتخاب دموکراتیک و قانونی ملت عراق جان خود را فدا کردند.

مقامات عراقی امروز دوشنبه، به منظور آماده باش برای تظاهرات اعتراضی به رهبری فراکسیون‌ها و احزاب شیعی ناکام در انتخابات نیروهای بیشتری را در خیابان‌ها، میادین عمومی و در مجاورت منطقه سبز مستقر کردند.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات از همه جریان‌های معترض خواسته‌است تا در مهلت قانونی اعتراض و شکایات خود را ارسال کنند تا بتوانند آنها را تأیید کرده و میزان خطر آنها را برای نتایج اولیه انتخابات قبل از تأیید رسمی آن توسط دیوان عالی فدرال در عراق مشخص کنند.

یک روز پس از به اعلامیه به اصطلاح «چارچوب هماهنگ‌کننده» نیروهای اصلی شیعه در عراق، به استثنای جنبش صدر، مبنی بر عدم پذیرش نتایج اولیه انتخابات، کروه موسوم به «هماهنگی مقاومت» که نماینده جناح‌های وفادار به ایران است، به حامیان خود دستور داد به خیابان‌ها بیایند.

این گروه از طرفداران خود خواست تا خواستار ابطال نتایج انتخابات شوند که احزاب این جناح‌ها در آن متحمل شکست شدیدی شدند.

شامگاه دیروز، طرفداران جناح‌ها در خیابان‌های بغداد و دیگر شهرهای مرکز و جنوب کشور تقسیم شدند و لاستیک‌ها را آتش زدند و جاده‌ها را مسدود کردند.

باتوجه به احتمال برخورد نیروهای امنیتی با متخلفان، ممکن است شرایط بغرنج تر شود. در این میان، «هماهنگی مقاومت» در بیانیه ای در مورد احتمال استفاده از سلاح در صورت حمله معترضان هشدار داد.

در همین راستا، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز گذشته با حضور در منطقه الاعظمیه به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) از تلاش برای سیاه نمایی، دروغ، فریب، درگیری و فریب مردم انتقاد کرد.

وی گفت: ما اکنون در برابر مرحله‌ای جدید قرار داریم که باید از همه تجربیات گذشته استفاده کنیم و با همکاری یکدیگر اختلافات حزبی و شخصی را کنار نهاده و کشور را به ساحل امنیت برسانیم و رفاه و ثباتی که شایسته مردم عراق است را تأمین کنیم.

علاوه بر این، مقتدی صدر رهبر جنبش صدر که بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد، از اقدام برای تشکیل دولت به عنوان بزرگترین فراکسیون و تعیین شرایط برای امکان تعامل با آمریکا پس از تشکیل دولت خبر داد.

صدر همچنین از ۷ شرط برای عادی سازی روابط با واشنگتن خبر داد، این در حالی است که او تا کنون از تعامل با آمریکایی‌ها خودداری می‌کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای