حزب‌الله برای «نیروها» خط‌ونشان کشید.. هشدار مفتی لبنان از جنگ داخلی

حزب‌الله برای «نیروها» خط‌ونشان کشید.. هشدار مفتی لبنان از جنگ داخلی

لبنانی‌ها سالگرد «۱۷ اکتبر» را با اقدامات نمادین گرامی داشتند
دوشنبه, 18 اکتبر, 2021 - 08:00
شیخ عبداللطیف دریان مفتی لبنان (آرشیویی)

شیخ عبداللطیف دریان مفتی لبنان، امروز (دوشنبه)، حوادث الطیونه را ننگین، تحقیرآمیز و شرم آور توصیف کرد و نسبت به روی آوردن به روش‌های انتحاری یادآور آغاز جنگ داخلی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، دریان در پیامی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) گفت: «اختلاف نظرها قانونی است، اما درگیری در گف خیابان به هر دلیلی غیرقابل قبول و ممنوع است. راه حل از طرق مسالمت آمیز میسر است، نه با استفاده از سلاح‌های غیرقانونی در خیابان‌های بیروت و با کشتن مردم و نقض مقدسات آنها».

وی افزود، حق شهروندی یک حق مشروع برای هرکسی است که در زیر آسمان لبنان و در هر منطقه ای زندگی می‌کند، اسلحه نباید به روی همدیگر نشانه گرفته شوند، زیرا زمینه را برای شعله‌ور شدن فتنه فرقه ای و مذهبی فراهم می‌کند، که ما اجازه نمی‌دهیم هیچ احدی آن را بیدار کند.

وی افزود: «ما در لبنانی زندگی می‌کنیم که قوانین، قانون اساسی، قوه قضائیه، ارتش و نیروهای امنیتی خاص خود را دارد که باید به آن پایبند بود زیرا آنها تنها راه برای حفظ امنیت ملت و شهروندان هستند».

دریان نسبت به «خطرات سیاست زدگی و فرقه گرایی در مسائل مهم ملی» هشدار داد و گفت: «هر لبنانی عاقلی نباید در مسائل انتحاری شرکت کند و باید بر قانون اساسی، همزیستی و صلح مدنی اصرار داشته باشد».

در جریان نزاع امنیتی و تبادل آتش که پنجشنبه گذشته در منطقه الطیونه- بدارو در بیروت رخ داد، هفت نفر کشته و ۳۲ نفر دیگر زخمی شدند. این حوادث جریان حضور تعدادی از مردم به دعوت حزب‌الله و جنبش امل برای مخالفت با قاضی البیطار قاضی تحقیق قضایی در پرونده انفجار بندر بیروت در مقابل کاخ دادگستری رخ داد.

روز گذشته، «حزب‌الله» در ادامه افزایش تشدید تنش و تهدید حزب نیروهای لبنانی در پی حوادث الطیونه، برای این حزب خط و نشان کشید و آنها را به پاسخگوکردن تهدید کرد.

علیرغم این که حزب نیروهای لبنانی نقش داشتن در این حوادث را رد کرده‌است، محمد رعد رئیس فراکسیون «وفاداری به مقاومت» وابسته به حزب‌الله، تهدید به حساب کشی از آنها کرد.

حسن فضل‌الله دیگر نماینده حزب‌الله در مجلس، از نیروهای امنیتی پرسید و گفت: «چرا ما وقتی که امنیت خود را در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌دهیم، شهید می‌دهیم؟»

سؤال فضل‌الله پس از آن مطرح شد که ویدئویی از نیروهای ارتش در حال شلیک به سمت معترضان منتشر شد و این نهاد نظامی از آغاز تحقیقات در مورد این پرونده خبر داد.

در پرتو این تشدید لفظی و سخنان احتمالی امروز حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله، توجهات به ماهیت «رویارویی پیش رو» بین دو رقیب اصلی «حزب‌الله» و «نیروهای لبنانی» جلب می‌شود.

فادی سعد نماینده نیروها در مجلس در مورد این رویارویی به «الشرق الاوسط» گفت: «رویارویی ما و حزب‌الله و به ویژه بین دو پروژه، جدید نیست؛ پروژه ما آزادی، احترام به حاکمیت ملی و استقلال بوده و هست. در حالی که تأکید می‌کنیم که نمی‌پذیریم که این حزب به کرامت ما خدشه وارد کند، و اگر از رویارویی اجتناب می‌کنیم، به این دلیل است که نمی‌خواهیم به روزهای سیاه بازگردیم».

همزمان، مراسم گرامیداشت دومین سالگرد خیزش ۱۷ اکتبر در لبنان، در میان تدابیر شدید امنیتی با اقدامات نمادین برگزار شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای