مذاکرات سعودی و غرب دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران

مذاکرات سعودی و غرب دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران

وزیر خارجه بریتانیا نسبت به «کاهش فرصت‌های دیپلماسی» با تهران هشدار داد
پنجشنبه, 21 اکتبر, 2021 - 00:45
شاهزاده فیصل بن فرحان در دیدار با وزیر امور خارجه و توسعه بریتانیا (واس)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی با لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا، دربارهٔ تقویت روابط قدرتمند و تاریخی دو کشور در همه زمینه‌ها گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، دو طرف دربارهٔ تلاش‌های سعودی و بریتانیا برای ایجاد پایه‌های صلح، امنیت و ثبات در خاورمیانه و جهان بحث کردند.

وزرای دو کشور در جلسه ای که دیروز در ریاض برگزار کردند، دربارهٔ تلاش‌ها و ابتکارات سعودی برای دستیابی به راه حل سیاسی در یمن در راستای حمایت از توسعه و ثبات مردم این کشور، بحث و تبادل نظر کردند.

آنها همچنین مهم‌ترین تحولات پرونده هسته ای ایران و مذاکرات جاری در این زمینه را مورد بحث قرار دادند.

تراس در مصاحبه با «الشرق الاوسط» گفت: «اولین سفر من به عنوان وزیر خارجه به سعودی بسیار مثمر ثمر و مثبت بود.. رایزنی‌های ما بر سر روابط قوی دوجانبه، از جمله تجارت و افزایش همکاری در نحوه رسیدگی به مسائل و مشکلاتی مانند امنیت منطقه ای و تغییرات آب و هوایی متمرکز بود».

تراس در پاسخ به برنامه هسته ای ایران گفت: «ما نمی‌خواهیم شاهد دستیابی ایران به سلاح هسته ای باشیم. ایران مرتباً بازگشت به مذاکرات دربارهٔ برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) را به تأخیر می‌اندازد و به توسعه فعالیت‌های هسته ای خود ادامه می‌دهد، این مسئله فرصت دیپلماسی و ارزش عدم اشاعه سلاح‌های اتمی آمده در توافق را کاهش می‌دهد».

در همین راستا، وزیر امور خارجه سعودی با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرد و دو طرف همکاری‌های دوجانبه در پرونده هسته ای ایران و مذاکرات بین‌المللی جاری در این زمینه را بررسی کردند.

آنها همچنین دربارهٔ تشدید تلاش‌های مشترک برای مقابله با نقض کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی توسط ایران بحث کردند.

در این دیدار همچنین به اهمیت تقویت اقدامات مشترک برای توقف حمایت ایران از شبه نظامیان تروریستی که امنیت و ثبات خاورمیانه و جهان را تهدید می‌کنند، پرداخته شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای