سمبنی به «الشرق الاوسط»: تاثیر‌ آنچنانی بر حوثی ها نداریم.. باید فرصت صلح را غنیمت بشمرند

سمبنی به «الشرق الاوسط»: تاثیر‌ آنچنانی بر حوثی ها نداریم.. باید فرصت صلح را غنیمت بشمرند

نماینده ویژه سوئد در امور یمن: آتش بس شجاعت دو چندان می طلبد
پنجشنبه, 21 اکتبر, 2021 - 00:00
فرستاده ویژه سوئد به یمن و آن لیندی وزیر خارجه سوئد در سفری به حضرموت در ژوئن ۲۰۲۱ (الشرق الاوسط)

«تعامل با همه طرف های جنگ برای افزایش تلاش ها به منظور برقراری صلح و بهبود شرایط انسانی از جمله سنت های قدیمی و رایج در سوئد است». گفتگوی الشرق الاوسط با پیتر سمبنی فرستاده ویژه سوئد در امور یمن با جمله بالا شروع شد که در پاسخ به سوالی درباره تلاش سوئد برای گفتگو و رایزنی با حوثی ها بود. پیتر سمبنی افزود که رایزنی های «منظم» بین دولت سوئد و حوثی ها پیش از نشست گروه های یمنی در استکهلم در ۲۰۱۸ آغاز شد.

فرستاده ویژه سوئد در امور یمن در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «سوئد از قدرت تاثیر آنچنانی بر انصار الله (حوثی ها) برخوردار نیست اما ما هم به آنها و هم به گروه های دیگر یمن احترام می گذاریم. ما با این نگاه می توانیم به (انصار الله) و به دیگران کمک کنیم تا مسائل مطرح کنونی را از زاویه متفاوت ببینند. تماس و رایزنی با یکی از گروه ها مساله اصلی نیست بلکه مساله اصلی این است که ما به طور منظم و فشرده با تمام گروه های درگیر در جنگ یمن رایزنی می کنیم».

سمبنی با اشاره به سفر آن لیندی و مارگوت والستروم وزرای خارجه کنونی و پیشین سوئد به یمن خاطر نشان کرد «این دو وزیر احیانا وقت می گذاشتند و به مناطق مختلف یمن می رفتند و با افراد گوناگون از طیف ها و جریان های متنوع و نمایندگان جامعه مدنی و رهبران سیاسی و زنان و جوانان صحبت می کردند. وزیر خارجه فعلی سوئد دو بار به یمن سفر کرده است».


-فرستاده جدید سازمان ملل در امور یمن

این دیپلمات سوئدی تعیین فرستاده جدید سازمان ملل در امور یمن را «فرصت مهم برای تحریک و پیشبرد تلاش ها برای برقراری صلح در یمن» ارزیابی کرد و گفت «باید هدف مشترک آغاز و تداوم روند سیاسی جامع و فراگیر باشد تا به یمنی ها برای ایجاد مسیر صلح کمک کنیم. باید به یمنی ها برای ایجاد راهی در راستای حل اختلافات کنونی شان کمک کنیم».

او خاطر نشان کرد «باید اطمینان حاصل کنیم که کشورهای مهم در مساله یمن جا نمی زنند و منتظر اقدامات فرستاده جدید می مانند. خوشبختانه گروندبرگ در شرایطی به عنوان فرستاده بین المللی در امور یمن معرفی شد که یمن دستخوش تحولاتی است که شاید به برقراری صلح بینجامد. حضور آمریکا پس از روی کار آمدن دولت جدید پررنگ تر شده و مساله آغاز گفتگوها بین ایران و سعودی را هم داریم و دستگاه دیپلماسی عمان هم به تکاپو افتاده و نقشش افزایش یافته است. تمام این عوامل و تلاش های بین المللی پتانسیل اضافی به تلاش ها برای برقراری صلح می دهد و زمینه های تعامل متفاوت با مشکلات یمن را ایجاد می کند».

-«صلح شجاعت دو چندان می طلبد»

«الشرق الاوسط» می پرسد که آیا به نظر شما حوثی ها از نظر سیاسی پخته و کارکشته و آماده آغاز گفتگوهای صلح هستند»؟ او پاسخ داد «دست برداشتن از جنگ و گفتگو با دشمن در راستای رسیدن به صلح شجاعت دو چندان می طلبد. جنگ کار ساده ای است اما گام برداشتن برای برقراری صلح پیچیده تر است چون شما باید برای دست یابی به منافع عالی و کلان خود امتیاز بدهی و به دشمن اعتماد کنی و دشمن هم باید همین کار را انجام دهد».

این دیپلمات سوئدی یادآور شد «برای رسیدن به صلح باید به جای منافع کوتاه مدت در میدان جنگ به رونق و شکوفایی بلند مدت فکر کنید و پایگاه مردمی خودتان را از حلقه اطرافیان و جماعت نزدیک به خود فراتر ببرید. لذا تصور می کنم که ما در مسیر درست هستیم اما هنوز به نقطه مورد نظر نرسیده ایم».

سمبنی معتقد است «حوثی ها برای نشان دادن رغبت و تمایل خود به برقراری صلح یک اقدام فوری می توانند انجام بدهند که توقف حمله به مارب است». او گفت «حمله به مارب مشکلات و گرفتاری بی حد و حصری برای مردم ایجاد کرده و تلفات جانی سنگین به همراه داشته است. حوثی ها اینک باید از فرصت استفاده کرده و وارد تعامل منظم و جدی با فرستاده ویژه سازمان ملل شوند و پیش شرط نگذارند».


-دیپلماسی فعال سوئد

او در پاسخ به سوالی درباره «نظر دولت سوئد درباره سیاست خارجی کشور در خاورمیانه و اختلاف نظر بین سوئد و اتحادیه اروپا در این باره» گفت «سوئد شاید با خاورمیانه فاصله بسیاری داشته باشد اما اروپا و خاورمیانه همسایه هستند و سوئد تحت تاثیر تحولات خاورمیانه قرار می گیرد و این تحولات برای سوئد اهمیت دارد. کشورهای خاورمیانه و سوئد سابقه طولانی در مناسبات تجاری و فرهنگی دارند. جمعیت ساکنان اصلی خاورمیانه که مقیم اروپا از جمله سوئد شده اند بسیار زیاد است. بنابراین کشمکش و جنگ های فراوان در خاورمیانه مایه نگرانی ما است چون گرفتاری مردم افزایش پیدا می کند و شرایط انسانی بدتر می شود و تهدیدهای امنیتی به فرای مرزهای کشورهای درگیر جنگ می رسد. بی گمان کشورهای اتحادیه اروپا برخی از این مسائل را جزو منافع ملی خود تلقی می کنند».

او اظهار کرد «همه کشورهای اتحادیه اروپا درباره حمایت از تلاش ها برای برقراری صلح در یمن متفق القول هستند و امیدوارم که شاهد تلاش های مشترک بیشتر اتحادیه اروپا در یمن در آینده باشیم».

سیمنبی تاکید کرد «اگر سوئد بتواند تحول ملموس در تحولات یمن ایجاد کند به حضور و نقش خود ادامه می دهد. تا به امروز روی تلاش ها برای پیگیری و کاهش آثار مستقیم ناشی از جنگ و کاهش گرفتاری مردم و حمایت از روند سیاسی فراگیر تمرکز کردیم. در چند سال گذشته موفق به جذب و جمع کمک کشورهای کمک کننده برای کاهش شرایط انسانی دشوار در یمن در قالب طرح سازمان ملل شدیم. به دنبال پایان جنگ هستیم تا این تلاش های کنونی به سمت برنامه هایی همچون تقویت فرآیند صلح و فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه یمن برود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای