حمایت بین‌المللی از انتخابات و آشتی در لیبی

حمایت بین‌المللی از انتخابات و آشتی در لیبی

سعودی بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ برای دستیابی به ثبات در لیبی تأکید کرد
جمعه, 22 اکتبر, 2021 - 09:15
عکس شرکت‌کنندگان در کنفرانس «حمایت از ثبات لیبی» که دیروز به میزبانی طرابلس برگزار شد (خبرگزاری فرانسه)

هیئت‌های شرکت‌کننده در کنفرانس «حمایت از ثبات لیبی» که دیروز به میزبانی طرابلس برگزار شد، بر حمایت کشورهای خود از برگزاری به موقع انتخابات لیبی تأکید کردند.

آنها همچنین دستیابی به آشتی در لیبی را به عنوان یک عامل کلیدی برای برگزاری انتخابات دانستند و بر لزوم خروج نیروهای خارجی از لیبی تأکید کردند.

بیانیه پایانی این کنفرانس همچنین خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد اعتماد جهت برگزاری انتخابات به شیوه عادلانه، شفاف و فراگیر در تاریخ مقرر در ۲۴ دسامبر شد.

بیانیه همچنین بر تعهد دولت وحدت ملی به حاکمیت و استقلال لیبی و رد قاطعانه مداخلات خارجی در امور داخلی آن و همچنین تعهد مقامات برای اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت، نتایج کنفرانس‌های «برلین ۱» و «برلین ۲» و نقشه راه تأکید کرد.

عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در گفت و گو با نمایندگان شرکت کننده از حمایت خود از برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان، مطابق با برنامه صلح با حمایت سازمان ملل متحد خبر داد.

رزماری دی کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی نیز تأکید کرد که این سازمان بین‌المللی به حمایت از برگزاری به موقع انتخابات، برای آمادگی جهت یکپارچه کردن همه نهادهای لیبی ادامه خواهد داد.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی، بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی هماهنگ برای مبارزه با تروریسم و شبه نظامیان افراطی و جهت جلوگیری از تبدیل لیبی به پناهگاهی امن برای این گروه‌ها و جلوگیری از تهدید ثبات این کشور و اطراف آن تأکید کرد.

این مقام سعودی همچنین بار دیگر از حمایت پادشاهی عربی از همه تلاش‌ها برای دستیابی به ثبات در لیبی تأکید کرد.

از سوی دیگر، شیخ احمد ناصر الصباح وزیر خارجه کویت خواستار خروج تدریجی و همزمان همه مزدوران و نیروهای خارجی از لیبی شد و بر تمایل کشورهای عربی به امنیت و ثبات لیبی تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای