پرواز بمب‌افکن آمریکا بر فراز خاورمیانه همزمان با تنش با ایران

پرواز بمب‌افکن آمریکا بر فراز خاورمیانه همزمان با تنش با ایران

یکشنبه, 31 اکتبر, 2021 - 09:30
 بمب‌افکن راهبردی «بی-۱ بی» آمریکا (AP)

در بحبوحه تنش‌های مداوم با ایران و ادامه بن‌بست در توافق هسته ای بین تهران و قدرت‌های جهانی، فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، امروز شنبه، از پرواز بمب‌افکن راهبردی «B-1B» بر فراز منطقه خاورمیانه خبر داده‌است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این بمب‌افکن آمریکا در بر فراز تنگه هرمز (که ۲۰ درصد کل تجارت جهانی نفت از آن عبور می‌کند) تا دریای سرخ، تنگه باب المندب و در نهایت کانال سوئز پرواز کرده‌است.

ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد، جنگنده نیروی هوایی اسرائیل از نوع اف-۱۵ این بمب‌افکن آمریکایی را در عبور از آسمان منطقه همراهی کرده‌است.


بمب افکن «بی- ۱بی» قادر به حمل بمب‌های سنگین «سنگرشکن» (بانکر باستر) است که توانایی تخریب و نفوذ در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران را دارند.

این بمب‌افکن آمریکا توسط جت‌های جنگنده نیروی هوایی سعودی، بحرین، مصر و اسرائیل همراهی شد.

در بحبوحه جنگی که بین تهران و تل آویو «در سایه» در حال انجام است، تنگه هرمز در سال‌های اخیر صحنه حملات به خطوط کشتیرانی جهانی بوده‌است که ایران را مقصر آن دانسته‌اند، در حالی که دریای سرخ نیز شاهد حملات مشابهی بود.


پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵، پروازهای هواپیماهای بمب افکن آمریکایی در منطقه مرتباً انجام شد.

سران چهار کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان شنبه ۸ آبان پس از دیدار در حاشیه نشست سران کشورهای گروه ۲۰ در رم ایتالیا و گفت و گو دربارهٔ ایران، نگرانی شدید و فزاینده خود را دربارهٔ برنامه هسته ای ایران اعلام کردند و از تهران خواستند برای حفظ توافق بر سر برنامه هسته ای خود موضع خود را تغییر دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای