وزیر دارایی سعودی: تلاش برای تحکیم بهبودی پایدار پس از کرونا ادامه دارد

وزیر دارایی سعودی: تلاش برای تحکیم بهبودی پایدار پس از کرونا ادامه دارد

دوشنبه, 1 نوامبر, 2021 - 00:00
  محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی (الشرق الاوسط)

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی یکشنبه (۳۱ اکتبر) گفت تلاش برای تحکیم بهبودی پایدار پس از شیوع کرونا و بررسی شکاف تامین مالی و کمک به کشورهای نیازمند ادامه دارد.

او در اظهاراتی در اجلاس رهبران گروه ۲۰ به ریاست ایتالیا در رم افزود «روند بهبودی اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شدت متفاوت است که همین تهدیدی برای رشد اقتصادی فراگیر و پایدار به شمار می رود. نباید فراموش کنیم که احتمال شیوع سویه های جدید کرونا وجود دارد و روند واکسیناسیون در کشورهای فقیر کند است».

وزیر دارایی سعودی خاطر نشان کرد که باید از تمامی ابزارهای در دسترس برای رفع تبعات ناگوار ناشی از همه گیری به ویژه بر گروه های آسیب پذیر استفاده کرد و ضمن حفظ رویه بهبودی پایدار از لغو زودهنگام بسته های حمایتی خودداری نمود. در این راستا باید به تلاش و همکاری ادامه داد که در این میان برنامه همکاری جهانی پیشگام برای تسریع در توسعه و تولید و دسترسی عادلانه به درمان و واکسن

موسوم به «ACTشتاب دهنده دسترسی به ابزارهای مورد نیاز کووید -۱۹» و برنامه کوواکس (دسترسی کشورهای جهان به واکسن) حائز اهمیت هستند.


محمد الجدعان گفت «ایجاد راهکار برای شکاف تامین مالی در کلیه مراحل برنامه شتاب دهنده دسترسی به ابزارهای مورد نیاز کووید -۱۹ و حمایت از چارچوب های درست اداره شرکت ها و بازارهای سرمایه برای شتاب بخشیدن به روند بهبودی اقتصادی و نیز حمایت از موضع سعودی درباره کشورهای آسیب پذیرتر در دوره شیوع کرونا ضروری به نظر می رسد». 


این مقام سعودی توضیح داد «دولت سعودی از اقدام صندوق بین المللی پول برای تصویب و اجرای تخصیص بزرگ ترین حق برداشت از ماه اوت استقبال می کند. این برنامه منجر به کمک ۶۵۰ میلیارد دلاری به اقتصاد جهان شد. دولت سعودی همچنین از پیشرفت قابل ملاحظه در اجرای برنامه تعلیق خدمات بدهی جی ۲۰ استقبال کرد. ۵۰ کشور از این برنامه استفاده کردند و حجم کل بدهی ها حدود ۱۲.۷ میلیارد دلار برآورد می شود. این برنامه ها بخشی از تلاش های ریاض در دوره ریاست جی ۲۰ در ۲۰۲۰ است».

الجدعان درباره تغییرات آب و هوا توضیح داد «گروه ۲۰ درباره هماهنگی تلاش های مربوط به تغییرات آب و هوا و حفاظت از محیط زیست توافق و بر اهمیت سیاست های مناسب برای گذار به سمت اقتصاد سبزتر بر اساس شرایط جداگانه کشورها توافق کردند».

وزیر دارایی سعودی افزود «حوزه پولی سعودی با استحکام کافی توان لازم برای عبور از این چالش بین المللی را دارد و توانمند کردن ساختارهای اقتصادی برای دسترسی به ابزارهای لازم در راستای گسترش و توسعه تامین مالی پایدار و توانایی های سرمایه گذاری به ویژه در بخش اقتصاد سبز ادامه دارد».


او خاطر نشان کرد «سعودی در دوره ریاست ایتالیا بر گروه ۲۰ یک بازیگر موثر و کلیدی و تنها کشور عربی در این گروه است که نقش تنظیم کننده سیاست های پولی و مالی را برای کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان بازی و در زمینه مقابله با مشکلات اقتصادی جهان و حمایت از همکاری بین المللی در حوزه های مختلف تلاش می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای