توافقات سعودی و فرانسه ایمنی بخش هوانوردی را افزایش می‌دهد

توافقات سعودی و فرانسه ایمنی بخش هوانوردی را افزایش می‌دهد

وزیر حمل و نقل فرانسه به «الشرق الاوسط»: دیدار قریب‌الوقوع مکرون به منظور شراکت استراتژیک برای توسعه پایدار
دوشنبه, 8 نوامبر, 2021 - 13:00
ژان باتیست ژباری وزیر حمل و نقل فرانسه (عکس: سعد الدوسری)

در حالی که ریاض و پاریس روز یکشنبه، توافقنامه همکاری مشترک بین دو کشور را در زمینه حمل و نقل هوایی و غیرنظامی امضا کردند، ژان باتیست ژباری وزیر حمل و نقل فرانسه به «الشرق الاوسط» تأکید کرد، در چارچوب سوق دادن شراکت راهبردی بین دو کشور به افق‌های گسترده‌تر و در تلاش برای ایجاد توسعه پایدار بلندمدت، سال آینده امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به پادشاهی عربی سعودی سفر خواهد کرد.

وزیر حمل و نقل فرانسه اعلام کرد که روز یکشنبه با صالح الجاسر وزیر حمل و نقل و لجستیک و رئیس اداره کل هواپیمایی کشوری سعودی گفت و گو و توافقنامه همکاری مشترک بین دو کشور در زمینه هوانوردی غیرنظامی، برنامه‌های حمل و نقل هوایی و همکاری در پروژه‌های ایمنی و امنیت در بخش هوانوردی امضا کرده‌است.

این امر به گفته او، بر افزایش تجارت متقابل و افزایش سهم عرضه و کالا بین دو کشور تأثیر مثبت خواهد داشت.

این توافقنامه شامل یک برنامه اجرایی برای تقویت همکاری بین دو طرف در تمام زمینه‌های سیستم حمل و نقل و خدمات لجستیکی و بهره‌مندی از فناوری‌های مدرن و آینده در توسعه روش‌های حمل و نقل چندگانه است.

کمک به دستیابی به اهداف استراتژی ملی برای حمل و نقل و خدمات لجستیک، بر اساس چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰، به منظور تحکیم موقعیت پادشاهی به عنوان یک مرکز لجستیک جهانی از دیگر اهداف این جشنواره عنوان شده‌است.

ژباری توضیح داد که با خالد الفالح وزیر سرمایه‌گذاری سعودی دربارهٔ راه‌هایی برای افزایش سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه‌های دارای ارزش افزوده بالا به ویژه صنایع فناوری، هوش مصنوعی و زیرساخت‌ها با توجه به پروژه‌های غول پیکری که به سمت دیجیتالی شدن و اتوماسیون پیش می‌روند، مانند پروژه نیوم گفت و گو کرده‌است. وی همچنین از گفت و گو دربارهٔ سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ که بخش زیرساخت، حمل و نقل و لجستیک را بهبود می‌بخشند، خبر داد.

ژباری افزود: من با مقامات سعودی فرصت‌های بزرگ در پروژه‌های خلاقانه مانند پروژه نیوم و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع فناوری و دیجیتال را بررسی کردم، زیرا این یک محیط مساعد برای افزایش سطح همکاری دو کشور در زمینه فنی و فناوری است.

وی اظهار کرد: پروژه حمل و نقل و قطار در ریاض با توجه به تلاش‌های مستمر برای افتتاح این پروژه‌ها در سال آینده، یک ایستگاه سرمایه‌گذاری مهم برای همکاری دو کشور است.

وی در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» گفت: همکاری در پروژه‌های هوانوردی، هوش مصنوعی، فناوری نوآوری، دیجیتالی‌سازی و راه‌های بهبود اتوماسیون در ابعاد مختلف حمل‌ونقل، لجستیک و هوانوردی را بررسی کردیم. هدف ما خدمات اینترنتی بدون هزینه است و من به عنوان بخشی از سفر رئیس‌جمهور مانوئل مکرون به سعودی در سال آینده به ریاض دوباره به این کشور بازخواهم گشت؛ بنابراین انتظار می‌رود ما روی کارهای زیادی کار کنیم که تفاوت بزرگی در حجم و عمق همکاری بین دو کشور در بخش‌های هوانوردی، حمل و نقل، لجستیک، فناوری و دیجیتالی شدن ایجاد کند.

ژباری تأکید کرد که سفر آتی مکرون به پادشاهی در چارچوب تقویت مشارکت راهبردی برای تعمیق و گسترش بیشتر آن به منظور جامعیت بیشتر و سودمندتر برای دو کشور و دو ملت انجام می‌شود. وی تأکید کرد که تمایل مشترکی برای افزایش چشمگیر همکاری در زمینه فناوری و صنایع فنی وجود دارد. وی افزود: ابتکارات سبز سعودی و ابتکار خاورمیانه سبز به عنوان ابتکارات جهانی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به نگرانی‌های اصلی جهان و نگرانی اصلی که چالش تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی ناشی از آن و سایر بلایای طبیعی است، می‌پردازند.

وی اضافه کرد: دو کشور در این مسیر به‌طور کامل همگرایی دارند و در راستای کیفیت زندگی، حفاظت از انسان و پرداختن به اقتصاد کربن به تقویت همکاری‌ها در این مسیر ادامه خواهند داد.

این مقام فرانسوی ادامه داد، ابتکاراتی که اخیراً توسط سعودی آغاز شده‌است، راه حل‌هایی را برای چالش‌هایی پیدا می‌کند که اجلاس اخیر آب و هوا در گلاسکو به شدت بر آن تأکید دارد. اهمیت هیدروژن و محصولات انرژی پاک در پایداری بخش‌های حمل و نقل و هوانوردی است که به معنای گسترش همکاری بین دو کشور از طریق پمپاژ مقادیر زیادی پول برای سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها است.

وی گفت: دو کشور با چالش‌های مشترکی روبرو هستند. ما نیاز به تزریق وجوه کلان برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های حمل‌ونقل، هوانوردی و لجستیک داریم تا در بلندمدت در توسعه پایدار سرمایه‌گذاری کنیم که این امر مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های ارزش افزوده در این زمینه‌ها و انرژی است. من معتقدم زمان آن فرا رسیده‌است که برای دستیابی به تمام اهداف مورد نظر و توسعه پایدار بلندمدت، در دراز مدت در مشارکت استراتژیک خود سرمایه‌گذاری کنیم. وی افزود: همه اینها فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری با ارزش افزوده ایجاد می‌کند، تجارت را گسترش می‌دهد و بیشترین فرصت شغلی را برای جوانان ایجاد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای